Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tšubais sai USA termotuumatehnoloogia firma juhtkonna liikmeks

Anatoli Tšubais RIA Novosti/Scanpix
Anatoli Tšubais RIA Novosti/Scanpix
Venemaa riigiettevõtte Rosnano juht Anatoli Tšubais nimetati termotuumatehnoloogia väljatöötamisega tegeleva USA kompanii Tri Alpha Energy direktorite nõukogu liikmeks.
Rosnano teatel andis nanotehnoloogiafirma juhatus oma eisel koosolekul Tšubaisile loa kaks ametikohta ühitada, vahendasid Venemaa uudisteagentuurid.

Bloombergi andmeil on Tri Alpha Energy asutatud 1998. aastal ning selle peakorter asub Californias.

Vedomosti täpsustas, et Tri Alpha Energy ei kuulu Rosnano poolt finantseeritavate projektide hulka. Tšubaisi nimetas selle juhtkonna liikmeks infrastruktuuri- ja haridusprogrammide fond, mis eraldati Rosnanost 2011. aastal.

Tri Alpha Energy töötab välja juhitava termotuumasünteesi uut tehnoloogiat, mis põhineb mitte vesiniku isotoopide deuteeriumi ja triitiumi tuumade ühinemisreaktsioonil, vaid boori isotoobi 11 tuuma ja prootoni (vesinikuaatomi tuuma) reaktsioonil.

Nende ühtesulamisel peaks tekkima ainult kolm rasket ja laetud alfaosakest - heeliumi aatomite tuuma. "Puhast" termotuumasünteesi peetakse perspektiivseks tehnoloogiaks, kuna see võimaldab saada juhitavaid osakesi ilma kõikjale tungivate neutroniteta. Sellele vaatamata on boori isotoobi 11 ja prootoni ühtesulamiseks vaja palju rohkem energiat kui vesiniku isotoopide puhul.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: