Venemaalt lahkunud Tšubais sattus harvaesineva haigusega haiglasse

{{1659339300000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Venemaa kunagiste majandusreformide üks läbiviijaid Anatoli Tšubais, kes jättis oma ameti Kremli erisaadikuna ja lahkus riigist pärast agressiooni algust Ukrainas, viidi ühes Euroopa riigis ootamatult haiglasse.

Tšubaisi tabas harvaesinev immuunsushäire, mis kahjustab närvisüsteemi, edastas Vene poliitiline aktivist ja ajakirjanik Ksenja Sobtšak esmaspäeval sotsiaalmeedias.  

"Mind toodi ühe Euroopa riigi haiglasse Guillain–Barre sündroomi diagnoosiga. Minu seisund on keskmine, aga stabiilne," vahendas Sobtšak Tšubaisi sõnu.

Vene uudistekanali Ostrorožno, Novosti andmeil uurisid toa, milles Tšubaisil paha hakkas, läbi keemiakaitseülikondades spetsialistid.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni veebisaidil avaldatud kirjelduse kohaselt on Guillain–Barre sündroom haigus, mille käigus inimese enda immuunsüsteem hakkab kahjustama keha perifeerseid närvisüsteeme. Sündroom võib tabada igas vanuses inimesi, kuid sagedamini eakaid ja mehi.

Uudisteagentuur Reuters tõdes, et Tšubaislit endalt ei ole otse kommentaari saadud ning samuti on teadmata, millises Euroopa riigis ta asub.

Hiljem ütlesid kaks Tšubaisile lähedalseisvat allikat Reutersile, et ei pea haigestumise põhjuseks mürgitamist.

"Ta ise usub, et see on haigus," rääkis esimene anonüümsust palunud inimene Reutersile. "Arstid ütlesid, et leidsid ta õigel ajal."

Reutersi teatel uurib ühe Euroopa riigi luureteenistus juhtunut, kuid ei ole seni oma uurimistulemuste kohta infot andnud.

"Ma ei usu, et see oli mürgitamine," ütles ka teine anonüümsust palunud allikas Reutersile. Ta lisas, et Tšubais on haigla intensiivravi osakonnas, ta ei saa kõndida, kuid suudab rääkida.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov väljendus kurbust Tšubaisi haiegstumise pärast ja soovis talle kiiret paranemist.

Tšubais oli Venemaa 1990. aastate erastamise arhitekt ja on seetõttu siiani rahva hulgas laialt vihatud. Tšubais jätkas hiljem kõrgetel ametikohtadel ka Vladimir Putini juhitud Venemaal ning oli viimati Kremli kliimateemade eriesindaja.

Märtsis pani ta ameti maha ja lahkus riigist, väidetavalt protestiks Ukrainas alustatud sõja vastu. Temast sai kõrgeim Vene ametnik, kes oma käitumisega sõja vastu protestis.

Tšubaisi ootamatu haigestumine haruldase sündroomiga toob avalikkusele meelde mitmete teiste välismaale lahkunud Kremli kriitikute arusaamatu haigestumise ja isegi surma, millest mõne puhul on hiljem selgunud Vene eriteenistuste roll nende mürgitamisel.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Meduza.io

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: