Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tšubais: Vene opositsioon võib peagi pool miljonit inimest välja tuua

Autor/allikas: Reuters/Scanpix
Venemaa endise Paremjõudude Liidu juht ning kunagine erastamise peaideoloog Anatoli Tšubais ei välista, et lähiajal võib opositsioon tuua Moskva tänavatele pool miljonit meeleavaldajat.
Praegu teadusfirmat Rosnano juhtiv Tšubais avaldas intervjuus ajakirjale Itogi arvamust, et Bolotnaja väljaku sündmused ja kõik, mis nendega seotud, ei olnud ühekordne nähtus. Tema arvates vajadused poliitiliste muutuste järele kaaluvad peagi üles majanduslike omad. Tšubaisi sõnul ongi Venemaa majandusliku arengu pidurid kinni poliitikas, vahendas Ehho Moskvõ.

Muudatustes omistab Tšubais peamise rolli keskklassile. Samas tunnistab ta, et opositsioonil ei ole praegu liidreid, aga praeguste meeleavalduste korraldajad vaevu suudavad tulevikus juhtideks pretendeerida. Tšubais usub, et massimeeleavalduste populaarsuse langus ei räägi veel millestki.

"See on jama! Tuleb veel kümme miitingut, kuhu koguneb kolm tuhat inimest, aga pärast koguneb pool miljonit. See rong tagasi ei sõida," arvas Tšubais.

Kriisist väljumiseks on Tšubaisi arvates kaks lahendust: demokraatlike institutsioonide rahulik areng või sotsiaalsed vapustused, nagu see oli 1990ndate alguses. Tšubais eeldab, et tõelise poliitilise katastroofini ja vastasseisuni võivad viia vaid võimu enda jämedad eksimused. Kuid vaatamata võimu jäikusele, ei ole ühiskonna evolutsioonilise arengu võimalused veel ammendatud.

Tasub lisada, et veel eelmise aasta oktoobris ennustas Tšubais venemaalaste massilisi rahutusi, mis vallandusidki märtsis toimunud riigiduuma valimiste järel.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: