Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tšubais: Venemaa maksab kallilt maailma bipolaarsuse eest

Anatoli Tšubais
Anatoli Tšubais Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Võitlus selle eest, et maailm muutuks uuesti bipolaarseks, läheb Venemaale väga kalliks maksma, leiab Vene poliitika- ja majandustegelane, Rossiiskaja Korporatsija Nanotehnoloogii peadirektor Anatoli Tšubais.

Tšubaisi arvates peavad Venemaa ja Euroopa äriringkonnad kutsuma poliitikuid üles alustama konflikti de-eskaleerimist Ukrainas. Ta ütles agentuurile ITAR-TASS, et oktoobris toimuval Venemaa ja Euroopa töösturite ümarlaual, kus ta on kaasesimees, teeb ta ettepaneku seda teha, kirjutas Vedomosti.

Sanktsioonide eskaleerimine toob tema sõnul mõlemale poolele rohkem kahju kui kasu, ning äri peab olema pragmaatilisem kui poliitika.

Praegu Kagu-Ukrainas toimuvat peab Tšubais tõeliseks tragöödiaks, kuid tema sõnul ulatub kriis palju kaugemale Krimmist ja Donetski ja Luganski oblastist, kaugemale ka Venemaa ja Ukraina suhetest. Praeguse kriisi allikad on tema arvates 1990. aastates. Ta leiab, et alates NSV Liidu kaotusest külmas sõjas kogusid läänepartnerid järjekindlalt "trofeesid", liikudes geograafiliselt Ida-Saksamaalt kaugemale itta.

"Ja lõppude-lõpuks lähenesid Gruusiale ja Ukrainale, Venemaale lähedastele riikidele. Mulle tundub, et praegu on tegemist maailma poliitilise arhitektuuri muutmisega," rääkis Tšubais.

"Nagu ütles ühe suure riigi peaminister: Venemaa suutis tõestada, et maailm ei ole enam unipolaarne, kuid see läheb Venemaale väga kalliks maksma, ja maksnud ei ole ta veel kaugeltki kogu hinda. Sellesse võib suhtuda erinevalt, kuid sündmuste mastaap on nimelt selline," ütles Tšubais. "Teema ei taandu loosungitele "Krimm on meie" või "Krimm ei ole meie"."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: