Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ Kliinikumi juhatuse liige: tõenäosus, et patsient ei satu vintis kirurgi peale, on 99,9%

Foto: ERR

Purjus arsti tööle ilmumine on äärmiselt ebatõenäoline, kinnitas TÜ Kliinikumi juhatuse liige dr Margus Ulst. Ta leiab, et Eesti Ekspressis kirjeldatud juhtumi puhul ei ole võimalik öelda, kas oli tegemist ravivea või ravitüsistusega.

Eesti Ekspress kirjutas, et Tartu ülikooli kliinikumis kopsulõikusel opereeris noort meest kirurg, kellel kas purjus oleku või pohmelli tõttu läks midagi viltu ning operatsioon lõppes patsiendi verejooksu ja ajukahjustusega. Patsient ei ole enam võimeline iseseisvalt elama. Arst ei ole karistada saanud ja töötab ühes teises haiglas edasi.

Dr Margus Ulst möönis "Ringvaates", et laias laastus vastab ajalehe artikkel tõele. Ta lisas samas, et ta ei saa väita, et kirurg oli lõikuse ajal joobes. Kuivõrd oli tegemist kopsukirurgiaga, mis on Ulsti sõnul suure riskiga tegevus ja kus võivad tekkida verejooksud, siis ei saa öelda, kas tegemist oli ravivea või ravitüsistusega.

"See, millest artikkel on - siin on tõde ja juhuslikkuse momente meelevaldselt kokku pandud. Ma ei eitaks seda kõike, aga ma ka ei kinnita," märkis Margus Ulst.

Samas tunnistas saatekülaline, et ta oli ka varem kuulnud kõnealuse kirurgi alkoholilembusest. Tegemist oli kolleegide märgukirjaga, kus nad kinnitasid, et kirurgil olid alkoholilõhnad juures. Kirurg aga seletas, et kodus mootorsae ketti atsetooniga puhastades jäi vedeliku lõhn talle külge.

Küsimusele, kas ta uskus seda juttu, vastas Margus Ulst, et tal polnud paremat võtta kui see seletuskiri. "Loomulikult ma ei usu," lisas ta.

Hiljem jõuti kokkuleppele, et kliinikum lõpetab kirurgiga töösuhte, aga kuna joobe kohta mingeid vettpidavaid tõendeid polnud, lahkus kirurg kliinikumist poolte kokkuleppel.

"Kirurgia iseenesest on suure riskiga tegevus ja kui kirurg on pensionieelik, suhteliselt vana, siis suure tõenäosusega ta ei ole enam nii heas vormis. Ega kirurgil pole head taganemisteed, kuidas meditsiinist valutult lahkuda ja siis, kuidas juhtub - mõni proovib oma kätevärinat alkoholiga summutada. Näete ise, elu ei ole lihtne," rääkis Ulst.

Küsimusele, kas TÜ Kliinikum on teinud kõik õigesti, vastas Ulst, et patsiendi ja tema omaste poolt pole mingit nõuet esitatud. Kopsukliiniku konsiilium analüüsis toimunut ja tunnistas tagajärje ravitüsistuseks.

Ulsti sõnul on purjus arsti tööle ilmumine äärmiselt ebatõnoline olukord, aga kui selline asi peaks aset leidma, siis pole asendamatuid olemas ning selle arsti asemele kutsutakse tööle keegi tema kolleegidest.

Kuidas peaksid patsiendid edaspidi toimima? Dr Ulst ütleb, et tervishoid põhineb usaldusel ja kui usaldust ei ole, siis tuleks otsida teine arst.

"Mul on häbi, aga mis teha - meil tuleb arendada meditsiini nende inimestega, kes meil on ja paratamatult võib nende seas olla musti lambaid," resümeeris Margus Ulst.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: