Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TNS Emor: Vabaerakond möödus erakondade populaarsusreitingutes Reformierakonnast

{{1434708806000 | amCalendar}}
Foto: PM/Scanpix

Täna selgusid BNS-i tellitud TNS Emori koostatud erakondade populaarsusreitingu juunikuu tulemused. Kõige tähelepanuväärsema tõusu on teinud juunikuu reitingute kohaselt Vabaerakond, kes tõusis populaarsuselt teiseks, möödudes Reformierakonnast.

Juunikuu erakondade reitingud ei ole üllatavad ning sisuliselt on toetusnumbrid jäänud samaks, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Esimesel kohal on endiselt Keskerakond 26 protsendiga, kelle toetus maikuuga võrreldes ei muutnud.

Samas on märgiline, et Vabaerakond oma 19-protsendilise toetusega on tõusnud TNS Emori uuringu järgi populaarsuselt teiseks erakonnaks.

Kolmandale kohale asetus Reformierakond, kelle toetus on 18 protsenti. Eelmise kuuga võrreldes kaotas Reformierakond ühe toetusprotsendi. Samuti on ühe toetusprotsendi kaotanud Sotsiaaldemokraatlik erakond, olles 16 protsendiga reitingute edetabelis neljandal kohal.

IRL-ist on möödunud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kelle toetus on 9 protsendi peal. Seejuures IRL jäi värskes populaarsustabelis 8 protsendiga parlamendierakondadest viimaseks.

Parlamendi-välistest erakondadest kogusid Eestimaa Rohelised 3 protsenti ning Eesti Iseseisvuspartei ja Rahva Ühtsuse Erakond ühe protsendi rahva poolehoiust.

Simson: Reformierakonna valijad näitavad oma pettumust

Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul kinnitab TNS Emori erakondade populaarsusuuring, et järjekindlalt on kasvamas toetus parlamendi opositsioonierakondadele ning inimesed usaldavad valitsuskoalitsiooni üha vähem.

"Kui nädal tagasi analüüsiti ERR-i tellitud Turu-Uuringute küsitlustulemusi, siis ennustati, et pole enam kaugel hetk kui Vabaerakond möödub toetuselt Reformierakonnast. Juba ongi see hetk kätte jõudnud, mis näitab, et Reformierakonna toetajad on väga rahulolematud," ütles Simson, kes märkis, et Reformierakonna madalad toetusnumbrid näitavad selle erakonna valijate pettumust.

Keskerakonna tulemust kommenteerides ütles Simson, et nende stabiilne toetus ja suur edumaa teiste erakondade ees näitab, et Keskerakond on juhtiv opositsioonijõud.

"Valijad näevad alternatiivi just Keskerakonna poliitikas - valitsuskoalitsiooni langev toetus ja Keskerakonna püsivalt tugev positsioon annab kinnituse, et meie võitlus valitsuse maksutõusude vastu on õige ja rahvas toetab meid selles," arvas Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimees.

Herkel: Vabaerakond on kindlustanud oma koha Eesti poliitikas

Vabaerakonna esimees Andres Herkel usub sarnaselt Kadri Simsonile, et Vabaerakonna poliitika pakub selget alternatiivi tänaste koalitsioonierakondade poliitikale.

"Vabaerakond on kindlustanud oma koha Eesti poliitikas ja on kujunemas selgeks alternatiiviks ideoloogilistesse ja muudesse dogmadesse uppunud vanadele erakondadele, kelle sõnad ja teod tihtipeale ei kattu," kirjutas Herkel Vabaerakonna pressiteates.

Tema sõnul ei pea Vabaerakond rumalaid ideoloogiasõdu ega klammerdu 20 aasta tagustesse dogmadesse, nagu suured erakonnad seda Herkeli hinnangul tihti teevad.

"Oleme veendunud, et ühiskonna heaolu tõstmine tähendab näiteks palgavaesuse vähendamise kõrval kindlasti ka inimeste panuse väärtustamist ja avatud poliitikat, mida tänases Eestis on liiga vähe," lausu Herkel.

Herkel märkis, et Vabaerakond püüab end ehitada vastavuses nende põhimõtetega, mida erakond on väljendanud. "Kui me räägime säästlikkusest ja riigireformist, siis meie oleme veenvad, sest me ise ei priiska," selgitas Herkel, kes juhtis tähelepanu, et valimiste ajal polnud Vabaerakonnal massiivset valimisreklaami ega valimiste järgset võlakoormat.

"See, et aastaid suurt riigieelarvelist toest saanud erakonnad on suutnud ennast võlgadesse laenata, ei tekita usaldust ka nende kompetentsuse suhtes riiki juhtida ja rahvale makse määrata,“ arvas Herkel, kes aga märkis, et Vabaerakond annab endale aru, et nad saanud palju usalduskrediiti just teiste erakondade vigade taustal.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: