Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome rahvasaadik: seksuaalkuritegude karistused tuleb üle vaadata

Vangla
Vangla Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Soome parlamendi õiguskomisjoni esimees, koonderakondlane Kari Tolvanen leiab, et seksuaalkuritegude eest määratavad miinimumkaristused tuleb ümber vaadata. Rahvasaadiku hinnangul võimaldab kehtiv seadus seksuaalkuriteo eest liiga leebelt karistada.

Värske arutelu seksuaalkuritegude karistuste üle vallandus Soome meedias pärast pärast teisipäevast kohtuotsust, millega Helsingi piirkonnas naise vägistanud noormeestele mõisteti lühiajalised tingimisi vanglkaristused, vahendas Yle.

"See asi on kirjas ka valitsusprogrammis. Vägistamise miinimumkaristusi on juba tõstetud, kuid lapse seksuaalse ärakasutamise miinimumkaristused on hetkel veel madalamad. Kogu teema tuleb uuesti üle vaadata," selgitas Tolvanen Yle raadiosaates "Ykkösaamu".

Tolvanen, kes on erialalt politseinik, lisas, et samuti tuleks rohkem kasutada võimalust reaalset vanglakaristust ja tingimisi vangistust kombineerida.

"See tähendaks, et oleks lühiajaline reaalne vanglakaristus ja pärast seda siis tingimisi vanglakaristus. See peaks sobima eriti noortele, et neid uuele teele pöörata. Ka käesoleval juhul oleks ohver niimoodi saanud rohkem õigust ning ka rahvas oleks rohkem rahul olnud," märkis ta.

Tolvanen tõi esile, et seksuaalkuritegude karistused pole ka laiemalt võttes vastavuses nende tegude raskusega ning sageli tundub riigivõim suhtuvat majanduskuritegudesse tõsiemalt kui seksuaalkuritegudesse.

Kohtuotsus on saanud ühiskonnas palju vastukaja

Helsingi esimese astme kohus tegi teisipäeval otsuse avalikkuses palju vastukaja saanud nn Tapanila vägistamisjuhtumiga seoses. Kolmele noormehele mõisteti lühikesed tingimisi vanglakaristused, kaks noormeest aga vabastati kõikidest süüdistustest.

Kaks süüdimõistetutest said aasta pikkuse tingimisi vanglakaristuse, kolmas aga aasta ja 4 kuu pikkuse tingimisi vanglakaristuse. Kahe noormehe puhul leevendas karistust, asjaolu, et nad olid kuriteo sooritamise ajal alaealised.

Kohus leidis ka, et nimetatud vägistamise puhul pole tegu raskema astme kuriteoga (seadustes määratletud sõnaga törkeä - Toim.) ning seda ei viidud läbi "eriti alandaval moel". Kohtuistungi käigus selgitati välja, et üks noorukitest hoidis naist kinni, kui teised kaks teda käte abil vägistasid.

Prokurör nõudis süüdistatavatele karmimaid karistusi, kuid kohus leevendas karistusi viidates muuhulgas sellele, et süüdistatavad said kohtuprotsessi ajal äärmiselt suure avaliku tähelepanu osaks. Noormeeste advokaadid kaebvasid, et nende kliente on kohtuprotsessi ajal korduvalt ähvardatud.

Sündmus sai alguse alguse käesoleva aasta märtsis. Alguses ahistasid somaallastest noormehed naist rongis ning kui naine Tapanila peatuses maha läks, hakati teda jälitama. Mõne aja pärast ei lasknud nad naisel enam edasi liikuda, võtsid ta kinni ning surusid oma käed talle pükstesse ja sealt edasi. Lõpuks õnnestus ohvril lahti rabeleda ning appi karjuda, mille peale kolm noormeest sündmuskohalt lahkusid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: