Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome hakkab uurima, kuidas idapiiri moodsate miinidega kindlustada

Soome kaitseminister Jussi Niinistö
Soome kaitseminister Jussi Niinistö Autor/allikas: Henrietta Hassinen / Yle

Soome kaitseministeerium hakkab uurima võimalusi, kuidas leida jalaväemiinide uuemaid ja moodsamaid miine. Kevadeks peaks olema selge, millisel moel saaks asendada Ottawa konventsiooniga keelatud jalaväemiinid võrdväärse heidutusvahendiga.

Miinid on olnud Põlissoomlasi esindava kaitseministri Jussi Niinistö lemmikteemaks juba pikemat aega, vahendas Yle.

Kui Niinistö oli alles parlamendi riigikaitsekomisjoni esimees, nõudis ta korduvalt, et Soome taganeks Ottawa konventsioonist. "Reaalses olukorras on selle otsuse hinnaks soomlaste veri. Meil on pikk riigipiir, kuid vähe kaitsjaid," rääkis ta alles aasta aega tagasi.

Nüüd ta enam rahvusvahelistest lepingutest taganemist ei toeta.

"Praegu on võimalik teha miinivälju, mida saab eemalt aktiveerida. Siin on kodumaisel kaitsetööstusel võimalus uuteks innovatsioonideks ja ma võin lubada, et tulekul on huvitavaid uudiseid," rääkis Niinistö teisipäeval parlamendis.

Moodsaid jalaväemiine on juba praegu saadaval ning kaks tootjat asub Soomes - Forcit ja Patria. Lisaks valmistab uuema aja miine ka näiteks Norra riigile kuuluv ettevõte Nammo.

Ottawa konventsiooniga (ehk Jalaväemiinide kasutamist, varumist, tootmist ja üleandmist keelustava ning nende hävitamist nõudva konventsiooniga) on liitunud 162 riiki, nende seas ka Eesti ja Soome. Suurriigid USA, Hiina Rahvavabariik ja Venemaa pole sellega liitunud, üheks põhjuseks on muuhulgas see, et nimetatud riigid on selliste vahendite peamisteks tootjateks.

Soome puhul oli konventsiooniga liitumine palju poliitilisi vaidlusi tekitanud küsimus, sest jalaväemiinid olid pikemat aega olnud Soome julgeolekupoliitika üks olulisi komponente.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: