Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitseminister: Soome võib kriisi korral taastada jalaväemiinide tootmise

Soome kaitseminister Jussi Niinistö septembris Rootsis Gotlandi saarel toimunud ühisõppusel Aurora 17.
Soome kaitseminister Jussi Niinistö septembris Rootsis Gotlandi saarel toimunud ühisõppusel Aurora 17. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome kaitseminister Jussi Niinistö teatas reedel, et jalaväemiine asendav relvasüsteemi esimene versioon saab valmis aasta jooksul. Samas rõhutas Sinise Tuleviku ridadesse kuuluv kaitseminister, et Soome on võimeline võimaliku kriisi korral ka jalaväemiine uuesti tootma hakata.

Ottawa leping on rahvusvaheline lepe, mis keelab jalaväemiinide kasutamise, tootmise, müügi, ladustamise ja transpordi. Sellega on praeguseks liitunud rohkem kui 150 riiki. Endiselt pole sellega liitunud 37 riiki, nende seas näiteks ka Venemaa, USA, India, Iisrael, Hiina ja mõlemad Koread

Soome liitus lepinguga 2011. aastal ning oli liitudes viimane Euroopa Liidu liikmesriik, kes polnud lepingule veel allkirja andnud. Soome sisepoliitikas oli tegu väga vastuolulise ja vaidlusi põhjustanud sammuga, sest jalaväemiinid olid olnud aastakümneid riigikaitse üks olulisemaid komponente. Liitumist leppega toetasid tookord rahuaktivistid, Erkki Tuomioja juhitud välisministeerium ja president Tarja Halonen, kaitseministeerium oli aga vastu. Seetõttu on mitmed poliitikud ja eksperdid nõudnud ka hiljem, et Soome Ottawa lepingust lahti ütleks.

Praeguseks on Soome hävitanud suurema osa ladudes olnud jalaväemiinidest. Kõiki pole siiski hävitatud, sest neid läheb vaja näiteks ka ajateenijate väljaõppel, vahendas Yle.

Kohe pärast Ottawa lepinguga liitumist asus Soome välja mõtlema süsteemi, mis seda võimekust muul viisil asendaks. Nüüd kinnitaski kaitseminister Niinistö ajalehele Keskisuomalainen, et uue relvasüsteemi esimene versioon valmib aasta jooksul. Sisuliselt on süsteemi näol tegu lõhkelaengutega, mida saab sarnaselt jalaväemiinidega paigaldada, kuid erinevalt jalaväemiinidest pannakse need plahvatama kaugjuhtimise teel.

Samas märkis kaitseminister, et Soomel on võimekus jalaväemiinide tootmisega kiirkorras uuesti alustada, kui on tekkinud kriisiolukord ning kui konfliktis osalevad riigid loobuvad varasematest rahvusvahelistest lepetest.

"Ottawa lepinguga on meil keelatud olla valmis jalaväemiinide arendamiseks ja tootmiseks. Teoreetiliselt on võimalik suhteliselt lihtsalt alustada keelatud miinide tootmist. Tegu pole mingi raketiteadusega," selgitas ta.

Ka president Sauli Niinistö ütles hiljuti ringhäälingus presidenditesti küsimustele vastates, et jalaväemiinide juurde naasmine on võimalik, kui rahvusvahelisi leppeid on laiemalt rikkuma hakatud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: