Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sisserände töörühm jõudis kompromissini, sisu ministeerium ei avalda

Sügisel asus siseministeeriumi eestvedamisel tööle sisserände töörühm
Sügisel asus siseministeeriumi eestvedamisel tööle sisserände töörühm Autor/allikas: siseministeerium

Sisserände regulatsiooni muutmiseks moodustatud töörühm ei tee valitsusele ettepanekut sisserände piirarvu suurendamiseks, vaid soovitab kehtestada kriteeriumid, mille alusel arvatakse osa töörändega Eestisse saabuvatest inimestest piirarvu alt välja.

Siseministeerium ei avaldanud ERR-ile kriteeriumide sisu, ka töögrupi liikmed ei soostunud kokkuleppest, mida nimetati kompromissiks, detailselt rääkima.

Nii palju töögrupi liikmed siiski anonüümselt avaldasid, et viiest kriteeriumist üks puudutab palka. Vestlustest käisid läbi 1,5 kuni kaks keskmist palka ja mõiste integratsiooninõuded, samuti lühiajalise töötamise kestuse pikendamine.

Ministeeriumi pressiteates sõnastas töörühma juht, siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus saavutatu nii:„Kokkuleppimisel on need kriteeriumid, mille alusel arvatakse osa töörändega Eestisse saabuvatest inimestest piirarvu alt välja. Lisaks on töörühmas arutatud seda, kas ja kui palju tuleks muuta lühiajalise töötamise kestust seniselt maksimaalselt üheksalt kuult pikemaks.“

Integratsiooninõudest annab aimu ministeeriumi kinnitus, et töörühm arutas põhjalikult seda, kuidas aidata Eestisse tööle tulnud välismaalast tema kohanemisel Eestis ja milline peaks olema töötaja, tööandja ja riigi roll selles.

Töörühm esitab oma ettepanekud valitsusele 1. detsembriks. Valitsus töötab töörühma ettepanekud läbi ja otsustab vajadusel nende pinnalt seadusemuudatuse algatamise.

„Töörühma ettepanekute esitamine on alles algus, ka kõik poliitilised erakonnad peavad need ettepanekud läbi töötama, sest peame saavutama laiapõhjalise poliitilise kokkuleppe,“ ütles siseminister Andres Anvelt.

Samasisulise põhjenduse, miks töörühma ettepanekuid enne ei avalikustata, tõi ERR-ile ka siseministeeriumi kommunikatsiooniosakond.

Sisserände piirarv reguleerib kolmandatest riikidest lähtuvat ettevõtlus- ja töörännet. Tänavu arvati kvoodi alt välja suurinvestorid, iduettevõtjad ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonna töötajad. Ka ei kuulu kvoodi alla Ameerika Ühendriikide ja Jaapani kodanikud ning välismaalased, kes kolivad abikaasa/lähisugulase juurde või tulevad Eestisse õppima või teadustööd tegema.

Tänavu on sisserände piirarv 1317 inimest ja sisserände piirarv täitus augustis.

Sisserände regulatsiooni muutmiseks moodustatud töörühma kuuluvad ühtekokku 19 organisatsiooni esindajad, samuti rahvastiku- ja rändeeksperdid.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: