Tööandjad ei soovi enam sisserände töörühmas oma aega raisata

Mullu sügisel asus siseministeeriumi eestvedamisel tööle sisserände töörühm
Mullu sügisel asus siseministeeriumi eestvedamisel tööle sisserände töörühm Autor/allikas: siseministeerium

Kuna koalitsioon viskas suurema osa sisserände töörühma ettepanekutest prügikasti, ei soovi tööandjate esindusorganisatsioonid töörühma edasises töös enam kaasa lüüa.

Tööandjate keskliit, kaubandus-tööstuskoda ja teenusmajanduskoda kirjutasid eelmisel nädalal siseminister Andres Anveltile, et ei jätka töörühmas seni, kuni pole poliitilist tahet midagi muuta.

Kõik kolm ettevõtlusorganisatsiooni osalesid 2017. aastal siseministeeriumi sisserände spetsialistide töörühma töös ja andsid koos paljude teiste osalistega panuse probleemile leevenduse otsimisel.

Töörühm esitas valitsusele ettepanekud spetsialistide lühiajalise töörände reguleerimiseks, mis koosnes viiest piirangute leevenduse meetmest. Tegemist oli keerukate kompromissidega lahenduste otsimisel ja leidmisel.

Tööandjate esindusorganisatsioonid väljendasid kirjas pettumust, sest valitsus otsustas tänavu veebruaris arvestada neist ettepanekutest ühte täies mahus ja ühte minimaalsel võimalikul määral ning lisas ühe lisapiirangu. Tänasel päeval on need muudatused parlamendis otsustamisel.

Järelepärimisele, millistel kaalutlustel otsustas valitsus töörühma ettepanekud kõrvale jätta, pole siseminister organisatsiooni väitel vastanud.

Tööandjate teatel puudub valitsusel tegelik poliitiline tahe probleemi sisuliselt lahendada ning töörühmas osalemine tundub seega neile mõttetu spetsialistide aja raiskamisena.

"Juhime tähelepanu, et paarkümmend riigi tippspetsialisti kulutavad aega ja riigi raha, kuid otsuseid tehakse hoopis teistel alustel. Kokku on mõtet tulla vaid siis, kui soovitakse probleemile reaalset lahendust leida," seisis kirjas Anveltile.

Anvelt vastas tööandjatele, et nende mitteosalemine töörühma edasises töös oleks kahetsusväärne, tunnustades siiski tööandjate panust.

Anvelt möönis, et mitte kõik töörühma esitatud ettepanekud ei leidnud koalitsioonipartnerite heakskiitu, kuid toetust leidsid tippspetsialistide kvoodi alt vabastamine ja lühiajalise töötamise pikendamine.

"Olen veendunud, et töötunnid, mis läksid arvestamata jäänud ettepanekute väljatöötamiseks, ei ole olnud tulutu töö," kirjutas minister.

Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts ütles ERR-ile, et ministri vastus neid töörühmas jätkama ei veennud.

"Hetkel ei ole veel plaani jätkata. Kindlasti vastame lähiajal ministrile, sest tema väljatoodud väited olid mõneti kummalised, nagu me räägiks ainult odava tööjõu sissetoomisest ja mitmedki teised tähelepanekud veel," ütles Palts.

Tööandjate põhimure on jätkuvalt see, et praegusel kujul tundub nende panus mõttetu. "Palju inimesi käib koos, arutatakse pingsalt. Ja mitte ainult koosolekute ajal, vaid ka väljaspool seda otsitakse lahendusi. See on tõsine töö, ei ole lihtsalt see, et saame korraks kokku ja tore oli. Aga see kõik on olnud asjata."

"Ootame ministrilt selget sõnumit, mida meilt oodatakse, ja valmisolekut koalitsioonis midagi ette võtta," lisas Palts.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: