ERR Brüsselis: rändevoliniku sõnul ei saa solidaarsus olla valikuline

Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulos ütles intervjuus ERR-ile, et on pagulaste kvootide küsimuses jätkuvalt seisukohal, et solidaarsus ei saa olla valikuline.

Avramopoulos tänas Eestit eesistumise ajal tehtud töö eest. Seda nii asüülireformi arutellu panustamise eest kui ka piirivalve, piiriületamise süsteemi ja andmebaaside koostalitusvõime edendamise eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eesti on teinud suurepärast tööd ja peab olema uhke oma saavutuste üle, viies Euroopat õiges suunas kahes olulises valdkonnas - migratsiooni ja turvalisuse valdkonnas. Eesti pidi eesistujana teoks tegema mitmed Euroopa poliitika võtmeelemendid," selgitas ta.

Küsimusele, kas ta on seoses Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Donald Tuski kvootidevastase seisukoha kritiseerimisega nö naabermajale sõja kuulutanud, vastas volinik eitavalt.

"Ei, sõja sõna ei ole meie sõnavaras olemas, eriti mitte Euroopa peres. Ka sõna kvoot ei ole olemas, me ei ole kunagi rääkinud tuleviku kvootidest. Aga ma tahan olla väga selge. Ma ütlesin seda, mida ma mõtlesin. Minu roll Komisjoni volinikuna on kaitsta lepinguid ja Euroopa huvisid. See on kõikide institutsioonide ja eriti liidrite ülesanne. Ma märkasin, et pärast esimesi reaktsioone eesistuja Tusk parandas oma ettepanekut ülemkogule. Solidaarsus ja vastutus on alus, millele Euroopa projekt on rajatud. Niisiis on meie kohustus neid printsiipe kaitsta ja neist kinni pidada," lausus Avramopoulos.

"Ja lubage mul veel kord öelda, solidaarsus ei ole midagi, mida saaks valikuliselt noppida," rõhutas ta.

Küsimusele, kas asüülireformist rääkides toetab ta tulevikus kvoote või mitte, vastas volinik järgnevalt: "Dublini reformi arutelu käib. Kuue kuu jooksul jõuavad
liikmesriigid kokkuleppele. Me ei ole veel sealmaal."

Oma isiklikku seisukohta ei soovinud ta detailselt välja öelda. "Ma kordan. Mida iganes me otsustame, me peame seda otsustama ühiselt ja koos. See on see, mida tähendab Euroopa koostöö. Ei ole kohta populistlikele ega natsionalistlikele lähenemistele," märkis Avramopoulos.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: