ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb reedel Iraani asjus eriistungile

ÜRO julgeolekunõukogu 31. oktoobril.
ÜRO julgeolekunõukogu 31. oktoobril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb reedel USA palvel erakorralisele istungile arutama protestilainet Iraanis, teatas nõukogu eesistuja Kasahstan neljapäeval.

Istung on kavandatud Eesti aja järgi kella 22-le.

28. detsembril alanud meeleavaldustes on hukkunud vähemalt 21 inimest ja USA andmeil on vangistatuid vähemalt tuhat. Iraani revolutsioonikaardi ülem kuulutas kolmapäeval mässukatse lõppenuks.

Venemaa on kritiseerinud USA jõupingutusi Iraanis toimuva tõstatamiseks Julgeolekunõukogus. Moskva ja veel paar riiki ei ole veendunud, et nõukogu peaks Iraaniga seonduvat arutama, ütlesid diplomaadid. Nende sõnul võib Venemaalt ja ehk veel mõnelt riigilt tulla palve korraldada enne reedest kohtumist protseduuriline hääletus.

Uue teema Julgeolekunõukogu päevakorda võtmiseks peab seda toetama nõukogu 15 liikmest vähemalt üheksa ning alaliste liikmete vetoõigus päevakorraküsimustes ei kehti.

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley ütles varem sel nädalal, et kavatseb taotleda Julgeolekunõukogu istungit toetuse avaldamiseks Iraani meeleavaldajatele.

Ühendriigid taotlesid nõukogu avatud kohtumist, mille käigus briifiks ÜRO poliitikaosakonna ametnik nõukogu Iraani protestide teemal.

Vene asevälisminister Sergei Rjabkov hoiatas varem neljapäeval USA-d "katsete eest sekkuda Iraani siseasjadesse". Moskva hinnangul ei kujuta protestid ohtu rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule ja ei neid ei tuleks seetõttu Julgeolekunõukogu päevakorda võtta.

USA, kes teatas neljapäeval, et ei unusta Iraani protestides tapetuid ja vangistatuid, on viimastel päevadel istungi kokkukutsumiseks aktiivselt lobitööd teinud. Eriti aktiivselt on Ühendriigid survestanud 1. jaanuaril kaheaastast Julgeolekunõukogu mittealalise liikme mandaati täitma asunud kuut riiki: Ekvatoriaal-Guinea, Elevandiluurannik, Kuveit, Peruu, Poola ja Holland.

Diplomaatide sõnul ei ole nõukogult Iraani protestide teemal avaldust oodata.

Iraani suursaadik ÜRO-s Gholamali Khoshroo saatis kolmapäeval nõukogule kirja, süüdistades Ühendriike Teherani siseasjadesse sekkumises ja kutsudes riike Washingtoni avaldusi hukka mõistma.

"USA president ja asepresident on oma arvukates absurdsetes säutsudes õhutanud iraanlasi toime panema häirivaid tegusid," ütles saadik.

USA president Donald Trump on lubanud aidata iraanlastel oma valitsust "tagasi võtta".

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: