USA Iraanile: tapetud või vangistatud protestijaid ei unustata

Protest Iraanis Dorudis.
Protest Iraanis Dorudis. Autor/allikas: AY-COLLECTION/SIPA/Scanpix

USA hoiatas neljapäeval Iraani ametnikke, et islamivabariigis valitsusvastaste meeleavalduste käigus tapetud või vangistatud protestijaid ei unustata.

"Mõistame karmimal võimalikul moel hukka praeguseks aset leidnud surmad ja vähemalt tuhande iraanlaste vangistamise," ütles Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert.

Tema sõnul on USA-l ohtralt hoobi, et võtta vastutusele need, kes panevad "protstijate kallal toime vägivalda, tugevdavad tsensuuri või varastavad iraani rahvalt".

"Režiimi ohvritele ütleme: "Teid ei unustata"," sõnas Nauert.

Iraanis 28. detsembril alanud meeleavalduste käigus on nädalaga protestijate ja julgeolekujõudude kokkupõrgetes surma saanud vähemalt 21 inimest. Protestid olid esmalt suunatud hinnatõusude vastu, kuid need kasvasid kiiresti üle valitsusvastasteks demonstratsioonideks ja levisid üle riigi.

Iraani pikaajaline vaenlane Washington on võtnud sõna protestijate õiguse kaitseks oma mured kuuldavale tuua. Nauert avaldas neljapäeval Iraani meeleavaldajate nõudmistele toetust.

"Me toetame iraani rahva neid legitiimseid pürgimusi ja kutsume valitsust lubama ideede ja informatsiooni vaba vahetust," lausus USA välisametkonna pressiesindaja. "Kõik peaksid saama nautida samu majanduslikke ja poliitilisi vabadusi, nende seas vabadust rahumeelselt meelt avaldada." 

Iraani revolutsioonikaardi ülem teatas kolmapäeval mässukatse lõppemisest.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: