Iraani võimud ei luba enam põhikoolis inglise keelt õpetada

Usujuhte ja valitsust toetav meeleavaldus Teheranis.
Usujuhte ja valitsust toetav meeleavaldus Teheranis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kõrge haridusamentik teatas laupäeval riigitelevisioonis, et Iraanil on kavas lõpetada inglise keele õpetamine põhikoolides. Teadeanne tehti pärast seda, kui Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei oli öelnud, et inglise keele liiga varakult õppimine toob kaasa "kultuurilise invasiooni" Läänest.

"Inglise keele õpetamine riiklikes ja mitteriiklikes põhikoolides ametliku õppekava osana on seaduste ja reeglitega vastuolus," vahendas Reuters riikliku haridusnõukogu esimehe Mehdi Navid-Adhami sõnu.

Iraani võimud ja eelkõige Revolutsiooniline Kaardivägi on omakorda kinnitanud, et eelmisel nädalal mitmel pool riigis toimunud "välisvaenlaste poolt esile kutsutud" rahutused on lõppenud.

Kaardivägi on oma avaldustes süüdistanud meeleavalduste ja massirahutuste ässitamises nii Ameerika Ühendriike, Suurbritanniat, Iisraeli, Saudi Araabiat, mässulisi kui ka monarhiste. Ka ajatolla Khamenei on märkinud, et süüdi on "Iraani vaenlased". Viimastel päevadel on omakorda võimude poolt korraldatud suuri valitsust toetavaid meeleavaldusi ja rongkäike.

Meedia teatel olid rahutused aga eelkõige põhjustatud paljude iraanlaste halvenevast majanduslikust olukorrast, meeleavalduste käigus kerkis peagi esile ka üldine rahulolematus valitsuse, usujuhtide ja vanameelse ühiskonnakorraldusega. Väidetavalt suruti massirahutused maha tänu sellele, et politseile saadeti mitmel pool appi Revolutsioonilise Kaardiväe üksused.

Esialgsetel andmetel on rahutuste käigus saanud surma rohkem kui paarkümmend inimest, vahi alla võetud on üle tuhande inimese.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: