Iraani peaprokuröri väitel oli massirahutuste taga USA luure

{{1515034980000 | amCalendar}}
Valitsuse vastu protestivad tudengid Teherani ülikooli juures vastamisi märulipolitseinikega.
Valitsuse vastu protestivad tudengid Teherani ülikooli juures vastamisi märulipolitseinikega. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Iraani peaprokurör süüdistas riiki haaranud massirahutustes neljapäeval USA Luure Keskagentuuri (CIA) agenti.

Mohammad Jafar Montazeri sõnul organiseeriti meeleavaldused CIA ametniku eestvedamisel ning Iisraeli ja Saudi Araabia toetusel.

Tema sõnul oli CIA eesmärk, et protestiaktsioon kasvab relvastatud ülestõusuks veebruari keskpaigaks, mil on Iraani islamirevolutsiooni aastapäev.

Valge Maja ametnik lükkas kolmapäeval tagasi väited USA võimaliku rolli kohta rahutustes. USA ametnikud ei arvanud, et meeleavaldused üldse puhkevad, ütles ta. Ametniku sõnul puhkesid rahutused täiesti spontaanselt.

Algselt majandusraskuste vastu suunatud protestid said alguse 28. detsembril Iraani suuruselt teisest linnast Mashhadist ja levisid kiiresti üle riigi, võttes ka poliitilise mõõtme.

Mõnel pool ründasid meeleavaldajad valitsushooneid ja politseijaoskondi. Kokkupõrgetes sai surma 21 inimest.

Minister: Iraanis osales meeleavaldustel kuni 42 000 inimest

Iraani siseministri Abdolreza Rahmani Fazli hinnangul on nädal aega kestnud rahutustes osalenud kuni 42 000 inimest.

Minister ütles neljapäeval avalduses, et tema hinnang tugineb "statistikale".

Protestiaktsioonide jätkumine on tingitud valitsuse "järeleandlikusest, vaoshoitusest, tolerantsist ja suhtlusest", sõnas minister täpsustamata.

Tegemist on esimese korraga, kui võimud on ametlikult meeleavaldusel osalejate arvu kommenteerinud.

Revolutsioonikaardi ülem: Iraani rahutused on lõppenud

Iraani revolutsioonikaardi ülem ütles kolmapäeval, et üle kogu riigi mitu päeva kestnud rahutused on lõppenud ning neist võttis osa kõige rohkem 15 000 inimest.

"Täna võime me teatada mässukatse lõppemisest," ütles kaardiväe komandör Mohammad Ali Jafari.

"Igas kohas oli kõige rohkem 1500 inimest ja kogu riigis ei ulatunud korrarikkujate arv üle 15 000," lisas ta. "Suur hulk mässukatse keskmes olnud korrarikkujaid, kes sai väljaõppe kontrrevolutsionääridelt, on kinni peetud ja nende suhtes rakendatakse kindlaid samme."

Iraani kõrgeimale juhile ajatolla Ali Khameneile alluvad kaardiväelased sekkusid Jafari sõnul rahutustesse üksnes "piiratud ulatuses" Isfahani, Lorestani ja Hamedani provintsis.

 

"Kontrrevolutsionäärid sekkusid ulatuslikult sotsiaalmeedias," ütles Jafari.

Tuhanded neist on tegelikult välismaal ning on saanud väljaõppe USA-s, kuid rahutustest võtsid osa ka Iraani "monarhistid" ja eksiilis tegutseva opositsioonirühmituse Rahvamodžaheed liikmed.

Jafari ütles, et Iraani ametnikud ei hakanud rahutuste toetajaid kohe internetis tõkestama, mistõttu probleemid süvenesid. "Aga kui piirangud kehtima hakkasid, kahanesid ka probleemid."

Valitsust toetavatel meeleavaldustel osales kolmapäeval kümneid tuhandeid inimesi kõikjal riigis.

"Liider, me oleme valmis! Anname vere oma soontes meie juhile!" karjusid Khamenei pilte kandvad inimesed.

Iraani riigitelevisioon edastas kolmapäeval kaadreid valitsusmeelsete meeleavaldustest, mis toimusid Ahvazis, Kermanshah's, Gorganis ja mujal riigis.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: