USA nõuab Iraani protestidega seoses ÜRO Julgeolekunõukogu istungit

{{1514949120000 | amCalendar}}
USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley.
USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley. Autor/allikas: Fabrice Coffrini/AFP/Scanpix

USA suursaadik ÜRO juures Nikki Haley ütles teisipäeval, et Washington nõuab seoses Iraani meeleavaldustega ÜRO Julgeolekunõukogu erakorralise istungi kokkukutsumist. ÜRO juht kutsus üles edasist vägivalda Iraanis vältima.

"ÜRO peab lähipäevil olukorrale hinnangu andma, me kutsume kokku erakorralise istungi. Iraani rahvas tahab vabadust," ütles Haley.

Teherani revolutsioonikohtu juht hoiatas teisipäeval, et jätkuvate meeleavalduste käigus vahistatud protestijaid võib oodata kohtus surmanuhtlus.

"Üks süüdistus, mis neile võidakse esitada, on Moharebeh ehk sõda Jumala vastu," ütles kohtu esimees Mousa Ghazanfarabadi uudisteagentuuri Tasnim teatel.

Moharebeh on Iraanis karistatav surmaga.

Ghazanfarabadi lisas, et osa protestijaid astub peatselt kohtu ette süüdistatuna riikliku julgeoleku ohustamises ja avaliku vara kahjustamises. Kohtu eesistuja lisas, et loata meeleavaldustel osalemine on Iraanis ebaseaduslik.

Iraani reformimeelsed poliitikud mõistsid teisipäeval hukka viimastel päevadel riiki haaranud vägivalla ning süüdistasid Ühendriike rahutuste õhutamises, kutsudes valitsust tegelema rahva majandusprobleemidega.

"Pole kahtlust, et Iraani rahvas on igapäevaelus silmitsi raskustega, kuid viimaste päevade sündmused näitavad, et demonstratsioone kasutavad probleemide tekitamiseks ära oportunistid ja tülitekitajad," märkis ekspresident Mohammad Khatami Usuvõitlejate Liit avalduses.

"Iraani vaenlased eesotsas USA ja selle käsilastega... julgustavad tülitekitajaid ja vägivalda," lisati teadaandes.

USA president Donald Trump tunnustas teisipäeval Iraani protestijaid Teherani "jõhkra ja korrumpeerunud režiimi" vastu väljaastumise eest.

Eelmisel nädalal puhkenud protestides ja rahutustes on saanud surma 21 inimest, vahistatud on sadu.

"Iraani rahvas on viimaks astunud jõhkra ja korrumpeerunud režiimi vastu," kirjutas Trump Twitteris. "Kogu raha, mille president Obama neile nii rumalalt andis, läks terrorismi toetuseks ja nende taskutesse. Iraani rahval on vähe süüa, kõrge inflatsioon ja ei mingeid inimõigusi."

ÜRO juht kutsus edasist vägivalda Iraanis vältima

ÜRO peasekretär António Guterres mõistis kolmapäeval hukka inimkaotused Iraanis aset leidnud valitsusvastastel protestidel, mille käigus hukkus vähemalt 21 inimest.

"Edasist vägivalda peab vältima," ütles Guterres avalduses.

Ametnik: USA kaalub uusi sanktsioone Iraani vastu

Valge Maja kavatseb kehtestada rea sanktsioone osale Iraani režiimi liikmeist või selle toetajaist, kes võtsid osa üleriiklike protestide verisest mahasurumisest, ütles Ühendriikide kõrge valitsusametnik kolmapäeval.

"Vaatame asja laiemalt," ütles ametnik viitega ametkondadele, mille suhtes on president Donald Trumpil võimalik kehtestada sanktsioone, olgu need siis suunatud organisatsioonide või üksikisikute vastu, kes on seotud inimõigusrikkumiste, tsensuuri või kogunemisvabaduse kui põhiõiguse tõkestamisega.

"Kõik see nõuab teavet, kuid teavet selle kohta on palju, seega me kavatseme hakata seda koguma ning vaatame, mida teha saame," ütles anonüümsust palunud ametnik.

Tema sõnul kavatseb USA kasutada "kõiki nende käsutuses olevaid teabeallikaid selle kohta, kes osaleb mahasurumistes, kes rikub inimõiguseid, kes kasutab meeleavaldajate vastu vägivalda ning söödab info seejärel sanktsioonide kehtestamise masinavärki".

Ankara: Iraan loodab protestide lõppemist lähipäevil

raani president Hassan Rouhani ütles kolmapäeval Türgi riigipeale Recep Tayyip Erdoğanile, et Iraani raputavad valitsusvastased meeleavaldused lõppevad loodetavasti "paari päeva jooksul".

Erdoğan ja Rouhani pidasid kolmapäeval telefonivestluse, mille jooksul Erdoğan rõhutas stabiilsuse ja rahu olulisust, ütlesid Türgi presidendi kantselei ametnikud.

Lisaks kordas Türgi president, et toetab Rouhani avaldust, milles ta kinnitas iraanlaste õigust avaldada meelt, kuid hoiatas seaduse rikkumise eest.

Erdoğani kantselei sõnul Rouhani tänas Erdoğani ja ütles talle, et loodab, et meeleavaldused lõppevad "paari päeva jooksul".

Meedia: Iraanis avaldavad kümned tuhanded meelt valitsuse toetuseks

Iraani linnades avaldavad kolmapäeval kümned tuhanded inimesed meelt valitsuse toetuseks pärast päevi kestnud rahutusi, näitas riigitelevisioon.

Inimesed skandeerisid "Liider, me oleme valmis!", selgus televisioonist, mis edastas meeleavaldusi Ahvazis, Kermanshah's, Gorganis ja mujal.

EL kutsus veelkord Iraani võime üles vaoshoitusele

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini kutsus teisipäeval Iraani võime veelkord üles vaoshoitusele ja vägivallast hoidumisele seoses vägivaldseks muutunud meeleavaldustega.

"Inimelude kaotused on vastuvõetamatud," ütles Mogherini.

"Euroopa Liit ootab, et kõik osapooled hoiduksid vägivallast ja tagatud oleks sõnavabadus," lisas Mogherini.

Euroopa Liit kutsus juba esmaspäeval Iraani tagama inimeste õigus meelt avaldada.

"Me oleme olnud kontaktis Iraani võimudega ja me ootame, et tagatakse õigus rahumeelselt meelt avaldada ja väljendusvabadus," ütles EL-i Mogherini kõneisik.

"Me jätkame arengute jälgimist," lisas ta.

Meeleavaldused jätkusid esmaspäeval hoolimata president Hassan Rouhani lubadusest, et riik tegeleb "mässajate ja seaduserikkujatega" karmilt.

Viimastel andmetel on rahvarahutustes surma saanud rohkem kui 20 inimest.

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: