X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: IRL sisserände reeglite lõdvendamisega ei nõustu

Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liit ei nõustu ettepanekuga, mis näiliselt jätaks sisserände piirarvu küll samaks, kuid millega tegelikult lõdvendatakse sisserände reegleid.

"Need muudatusettepanekud, mis on välja töötatud siseministeeriumis ja mida ekspertgrupp on välja kujundanud, kujunevad kindlasti vaidlusteemaks, sest koalitsiooni eri osapooltel on selles erinevad seisukohad," ütles IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder intervjuus ERR-i uudisteportaalile.

IRL-i esimehe sõnul ei saa tema juhitav erakond nõustuda sellega, et kaotataks ära seaduses kehtiv kvoot ehk piirarv ajutiselt sissetoodavale tööjõule kolmandatest riikidest.

"Isegi mitte nii, et jätame ta arvuna küll alles, aga teeme sinna juurde mingi ajutise klausli, et teise pügalaga loeme selle sisuliselt kehtetuks. Sellised lahendused IRL-ile vastuvõetavad ei ole," kinnitas Seeder.

Seeder möönis, et tööjõu ja immigratsiooni temaatikast saab koalitsiooni üks suuremaid vaidlusteemasid 2018. aastal.

Juba pooleteise kuu eest esitas laiapõhjaline töörühm valitsusele ettepaneku suurema sisserände võimaldamiseks. Seda on toetanud mõlemad IRL-i koalitsioonipartnerid ning peaminister Jüri Ratas on lubanud tuua teema jaanuaris ka valitsuskabinetti.

Peaministri sõnul on mitmed tööstusharud öelnud, et Eesti vajab väljapoolt Euroopa Liitu rohkem tööjõudu ning peaministrina on ta valmis seda toetama.

"Ma ütlen, et see on õige. See aasta (2017 - toim) olnud aasta, kus kvoot on tulnud täis. Meil on plaanis kindlasti jaanuaris arutada seda teemat valitsuskabinetis. Siseministeerium on teema ette valmistanud ja see tähendab kvoodi suurendamist," rääkis Ratas TV3 aastalõpuintervjuus.

Siseministeeriumi juurde loodud töörühm, kuhu kuulusid 19 asutuse ja organisatsiooni esindajad, tegi valitsusele kompromissettepaneku, et sisserände piirarvu ei suurenda, küll aga arvatakse mingi osa rändest kvoodi alt välja. Näiteks tehti ettepanek pikendada lühiajalist töötamise ehk n-ö ajutist tööluba seniselt üheksalt kuult aastani. Selle kõrvale tehakse teine kaheaastane ajutise töötamise vorm elamisloa alusel.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: