Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Vene linnades levis protestilaine, politsei arreteeris Navalnõi

{{1490529000000 | amCalendar}}
Aleksei Navalnõi peeti Moskva meeleavaldusel kinni.
Aleksei Navalnõi peeti Moskva meeleavaldusel kinni. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Moskva politsei arreteeris pühapäevasel korruptsioonivastasel meeleavaldusel Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi. Meeleavaldusi on toimunud ka paljudes teistes Venemaa linnades ning võimud on protestijate vastu jõudu kasutanud.

Seda, kuidas Navalnõi kesklinnas Tveri tänaval toimunud meeleavalduse ajal kinni peeti, nägi ka sündmuskohal viibinud Reutersi ajakirjanik. Uudisteagentuuri TASS allikas võimustruktuurides kinnitas hiljem opositsioonipoliitiku kinni pidamist. Väidetavalt peeti Navalnõi kohe, kui ta metroost tänavale väljus.

Lisaks pidasid politseinikud samal meeleavaldusel kinni ka teisi inimesi.

Vene opositsiooniliider Aleksei Navalnõi võeti pühapäeval kinni korruptsioonivastasel meeleavaldusel Moskva kesklinnas, teatas tema staabiülem Kira Jarmõš.

"Navalnõi peeti kinni Triumfi väljakul ja jäetakse vahi alla kohtuistungini," ütles Jarmõš.

"Vormistati administratiivarest kohtuni, mis toimub homme kell üheksa hommikul," lisas Jarmõš.

Navalnõile pannakse süüks administratiivseaduse rikkumist, mis käsitleb võimudega kooskõlastamata rahvakogunemise organiseerimist, millega kaasneb avaliku korra rikkumine. Karistuseks on kas rahatrahv, üldkasulikule tööle suunamine või 15 päeva aresti.

Moskva linnavõim polnud meeleavalduseks luba andnud ja politsei oli kutsunud linnakodanikke üles protestiaktsioonil mitte osalema.

Navalnõi kutsus toetajaid üles meeleavaldustele pärast raporti avaldamist sel kuul, milles ta süüdistab peaminister Dmitri Medvedevit suures koguses kinnisvara kontrollimises mittetulundusühingute võrgustiku kaudu.

Opositsiooni ja Navalnõi teatel on pühapäeval toimunud või toimumas meeleavaldusi ligi sajas Venemaa linnas. Suurem osa meeleavaldusi on võimude poolt ära keelatud ning nendele kogunenud inimesi on politseinikud kinni pidanud.

Moskvas võeti pühapäeval kinni üle 700 inimese, kui tuhanded osalesid korruptsioonivastasel meeleavaldusel, teatas inimõigusühendus OVD Info hiljem Twitteris.

OVD Info teatel kasutas politsei inimeste laialiajamiseks pipragaasi.

Vene politsei teatas varem, et kinni võeti 500 inimest, nende seas ka opositsioonijuhi ja meeleavalduse korraldaja Aleksei Navalnõi.

Vaatlejate hinnangul on tegu ühe suurema opositsiooni korraldatud protestilainega pärast aastatel 2011-2012 toimunud meeleavaldusi, kus protestitivalimistulemuste võltsimise pärast. 

Nädala eest pälvis Navalnõi meediatähelepanu sellega, kui langes Altai krais presidendivalimiste kampaaniat tehes värvirünnaku ohvriks. Seetõttu olid ka paljud meeleavaldajad oma näod pühapäeval briljantrohelisega ära värnud, et opositsiooniliidriga solidaarsed olla.

Aleksejev sündmuskohalt: täna oli kõik teistmoodi

"Tavaliselt õnnestub politseinikel saata kinnipeetuid kongi vaatamata rahvamassi vihale. Aga täna oli kõik teistmoodi," nentis meeleavaldust kohapeal jälginud ERR-i korrespondent Anton Aleksejev. "See oli esimene sanktsioneerimata meeleavaldus Moskva kesklinnas, mille vastu politsei oli paraku võimetu. Rahvast oli lihtsalt liiga palju."

"Esialgse plaani järgi pidi opositsioon korruptsiooni vastu protestides jalutama rahulikult Moskva kesklinnas Tverskajal. Selle mõtte pakkus välja meeleavalduse algataja Navalnõi. Aga Navalnõi ise peeti kinni kohe, kui ta jõudis Tverskajale. Sellest hoolimata kogunesid pea 8000 tema toetajat Puškini väljakule ning nad eirasid politsei korraldust laiali minna," jätkas Aleksejev.

"Me siin täna protestime selle vastu, et meid pannakse vaikima! Meie häälega ei arvestata!" hüüdis üks meeleavaldajatest.

Protestijate peamiseks sihtmärgiks oli peaminister Dmitri Medvedev, keda Navalnõi oma viimases uurimisfilmis süüdistas korruptsioonis.

"Iga bandiit, kui ta juba kooris tühjaks su rahakotti, ta kutsub seaduslikkusele üles. Ta ütleb, mis asi teil on teiste rahakottides ja taskudes? Ta nõuab endale mingeid õigusi. No vot elu läks nii, et bandiidid ja röövlid ei anna niisama oma saaki tagasi. Sellepärast ilma vastasseisuta ei saa," nentis protestiaktsioonide veteran Mihhail Kirger ERR-ile.

Mõni mitut hiljem pidasid märulipolitseinikud Krigeri kinni. Politseinikud lasid käiku kumminuiad ja tirisid rahvamassist ükshaaval protestijaid välja. Siis hakati inimesi ahelikuga suruma. Esimese kahe tunniga peeti kinni üle kahesaja inimese.

Peterburis toimetati meeleavalduselt politseijaoskonda 131 inimest

Venemaal toimetati pühapäeval Peterburis korraldatud korruptsioonivastaselt meeleavalduselt politseijaoskonda 131 inimest, teatas siseministeeriumi pressiteenistus.

"Siseministeeriumi andmetel viidi võimudega kooskõlastamata meeleavalduselt politseijaoskonda 131 inimest," ütles ministeeriumi eestkõneleja.

Politsei pressiteenistusest öeldi varem uudisteagentuurile Interfax, et protestimarsil osales umbes 3000 inimest. Neljale inimesele esitati süüdistus avaliku korra rikkumises.

Ühtlasi lükkas politsei ümber sotsiaalmeedias levivad kuuldused, et meeleavalduse käigus sai surma üks korrakaitsja.

Otseülekannet sündmustest saab vaadata näiteks telekanalist Dožd.

 

 

Kirovi kohus mõistis Navalnõile veebruaris tingimisi vangistuse

Kirovi linna Lenini rajooni kohus mõistis Navalnõi ja ettevõtja Pjotr Ofitserovi veebruari alguses süüdi puiduettevõtte Kirovles varade riisumist puudutavas kriminaalasjas. Navalnõid karistati viieaastase tingimisi vabadusekaotusega ning sisuliselt tähendab see tõenäoliselt seda, et Navalnõi ei saa enam presidendivalimistel osaleda.

Navalnõi ise hoiatas juba varem, et kohus sellise otsuse langetab ning et see on osa Vene võimude kavast takistada tema kandideerimist presidendivalimistel 2018. aasta märtsis. Tema advokaat Olga Mihhailova nentis, et presidendi valimise seaduse kohaselt ei saa Navalnõi äsjase kohtuotsuse tõttu valimistel kandideerida.

Samas on opositsiooniliider kinnitanud, et jätkab nii poliitilist tegevust kui ka riigipeaks pürgimist kohtuotsusest sõltumata.

Venemaa valimisseaduse kohaselt ei saa raskes kuriteos süüdi mõistetud isik presidendiks kandideerida. Samas on see mõnel juhul - näiteks tingimisi karistuse puhul - vastuolus põhiseadusega, mis ütleb, et kandideerida saavad kõik, kes pole parajasti vangis. Igal juhul on Navalnõi lubanud Kirovi kohtu otsuse edasi kaevata.

Arvamusküsitluste kohaselt kaotaks Navalnõi praegusele presidendile Vladimir Putinile kindlalt. Samas võib juba ainuüksi tema kandideerimine olla Kremli jaoks ärritav, sest erinevalt paljudest teistest opositsioonipoliitikutest on Navalnõil toetajaid lisaks suurlinnade elanikele ja parema haridusega valijatele ka korruptsioonist tüdinenud töölisklassi seas.

Samuti võib Navalnõi jätkuv kampaania tuua suurlinnades kaasa uusi massimeeleavaldusi.

Vladimir Putin ise pole kusjuures veel valimistel kandideerimisest teatanud, kuid suurem osa analüütikuid on selles praeguse seisuga kindlad.

Navalnõi kohtusaaga näitavatki ekspertide arvates seda, kuidas Kremlil on ka endal keeruline otsustada, mida problemaatilise ja mittetüüpilise opositsioonipoliitikuga peale hakata ning seetõttu lähtutaksegi teavast keskteest - päris vangi ei panda, kuid kandideerima - vähemalt veel - ka ei lasta.

Toimetaja: Priit Luts, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: