Vene riik maksis Navalnõidele menetlusnormide rikkumise eest
Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi teatas neljapäeval, et Venemaa valitsus maksis temale ja tema vennale Olegile rohkem kui neli miljonit rubla kompenseerimaks nn Yves Rocher' kohtuasja puhul aset leidnud menetlusnormide rikkumisi.
Kompensatsiooni laekumisest teatas Navalnõi oma Twitteri-kontol ning sellest kirjutasid ka Meduza ja Vedomosti.
Nii Aleksei kui ka Oleg Navalnõi mõisteti 2014. aastal Moskva kohtu poolt süüdi kelmuses ja rahapesus.
Juhtum puudutas Prantsuse kosmeetikafirma Yves Rocher' Vene tütarettevõttelt Yves Rocher Vostok 26,7 miljoni rubla ning ettevõttelt Multiprofile Processing Company enam kui 4,4 miljoni rubla väljapetmist ja rahapesu. Venemaa uurimiskomitee väitel pesti see raha ettevõtte Kobjakovskaja Fabrika Po Lozopleteniju kaudu, mida kontrollisid vennad Navalnõid ja nende sugulased.
Navalnõid end süüdi ei tunnistanud ning nad ise kui ka nende toetajad rõhutasid, et tegu on võimude poolt poliitilistel eesmärkidel fabritseeritud kohtuprotsessiga. Inimõigusorganisatsioon Memorial käsitles Oleg Navalnõid poliitvangina.
Kohus mõistis Aleksei Navalnõile tingimisi kolme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse ning Oleg Navalnõile sama pika reaalse vanglakaristuse üldrežiimiga koloonias.
Euroopa inimõiguste kohus leidis 2017. aastal, et Venemaa rikkus kohtuasjas vendade Navalnõide üle kohut pidades menetlusnorme. Kuna inimõiguste kohtu hinnangul oli tegu ebaõiglase kohtuprotsessiga, mõistis inimõiguste kohus Venemaalt Navalnõide kasuks välja üle 80 000 euro. Vene ülemkohtu presiidium aga Navalnõide kohtuotsust ei tühistanud.
Oleg kasutas vanglas veedetud aega õppimiseks ning ta omandas õigusteaduses magistrikraadi. Samuti pälvisid palju tähelepanu tema poolt vanglas tehtud joonistused. Tema kogemuste alusel koostas Meduza ka veebimängu, kuidas vanglas ellu jääda. Oleg Navalnõi vabanes Orjoli oblastis asuvast vanglast käesoleva aasta juuni lõpus.
Nn Kirovlesi juhtumi puhul aga tegi Moskva kohus neljapäeval otsuse, mille kohaselt pikendatakse Aleksei Navalnõi tingimisi vanglakaristuse tähtaega 2019. aasta 8. juulini. Mehe advokaadi sõnul annab selline otsus Vene võimudele veelgi pikaaegsema võimaluse soovi korral Navalnõi tingimisi karistus reaalseks vanglakaristuseks muuta.
Aleksei Navalnõi suhtes langetatud süüdimõistvad kohtuotsused olid ametlikuks põhjenduseks, miks Vene valimiskomisjon ei rahuldanud tema taotlust kandideerida märtsis toimunud presidendivalimistel. Sisuliselt ei võimalda nende kohtuotsuste tõlgendamine Vene võimude poolt Navalnõil kandideerida veel umbes 11 aastat.
Toimetaja: Laur Viirand