Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva: Süürias hukkus ehk viis kodanikku, aga Vene sõdurid nad ei olnud

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja ütles neljapäeval toimunud briifingul, et eelmisel nädalal võis kokkupõrgetes USA juhitud koalitsiooniga saada Süürias surma ka viis Venemaa kodanikku, kuid tegu ei olnud Venemaa sõduritega.

Pressiesindaja Maria Zahharova märkis, et meedias avaldatud väited kümnete või sadade Süürias surma saanud Venemaa kodanike kohta on desinformatsioon, vahendas Reuters.

Pentagon teatas eelmisel nädalal, et ajavahemikus 7. veebruari õhtust ja 8. veebruari hommikuni lõid USA juhitud ISIS-e vastane koalitsioon ning selle kohalikud liitlased (SDF) Deir Ezzori provintsis tagasi Süüria valitsuse poolel sõdivate üksuste koordineeritud rünnaku.

USA ametniku kinnitusel võttis vastase poolt ilma igasuguse provokatsioonita alustatud pealetungist osa umbes 500 võitlejat, keda toetasid tankid ja suurtükkide, miinipildujate ja raketiheitjate tuli. Vastulöögi, eelkõige USA juhitud koalitsiooni õhurünnakute, tagajärjel hukkus rohkem kui 100 Süüria valitsuse poolel sõdivat võitlejat.

Süüria ja Venemaa mõistsid USA tegevuse hukka ja nimetasid seda agressiooniks. Nii Damaskus kui ka Moskva on märkinud, et võitlejate näol oli tegu valitsuse poolel sõdivate paramilitaarsete üksustega. Venemaa on kusjuures maininud, et Moskvaga need võitlejad oma tegevust ei koordineerinud. USA keskväejuhatus (CENTCOM) tegi ka avalduse, milles nimetas kokkupõrke vastaspoolt "Süüria režiimi meelseks" üksuseks.

USA kaitseminister James Mattis ütles hiljem, et kuigi ta ei usu, et hukkunute seas oli venelasi, ei saa Pentagon seda võimalust ka välistada.

USA kasutas kogu kokkupõrke ajal Vene poolega sisse seatud otseliini ja rõhutas, et neil on kavas pealetungijate vastu õhurünnakuid korraldada. Vene pool kinnitas, et Vene sõdureid pealetungijate seas ei ole.

USA ametniku hinnangul üritasid president Bashar al-Assadi liitlased vallutada SDF-i käest positsioone, mille viimased eelmise aasta detsembris ISIS-e käest ära võtsid. Täpsemalt huvitas pealetungijaid piirkond, kus asuvad Khushami naftaväljad.

Kohe pärast kokkupõrget hakkas erinevatest allikatest tulema informatsiooni, et Süüria valitsuse poolel võitleva üksuse liikmete seas oli Venemaalt pärit palgasõdureid, kellest suur hulk sai ka surma. Aja jooksul jõudsid meediasse ka mitme langenud võitleja nimed ning kinnitused nende tuttavatelt ja lähedastelt.

Kreml teatas alguses, et neil puudub selle teema kohta igasugune informatsioon. Hiljem tehti avaldusi, et kuigi Moskva ei välista Venemaa kodanikest isikute viibimist Süürias, pole nendel inimestel mingit seost nimetatud riigis missioonil viibivate Venemaa relvajõudude üksustega.

Nüüdseks on aga asjaga kursis olevad allikad kinnitanud meediaväljaannetele ka seda, et osa rünnakus viga saanud meestest on praegu ravil Venemaa kaitseministeeriumile alluvates haiglates Peterburis ja Moskvas. Hukkunute arv jätkab kasvamist, sest mõnede meeste vigastused on rasked ja on olnud neid, kes on surnud ka juba Venemaal haiglas viibides. (Pikemalt saab hukkunuid puudutanud väidete kohta lugeda varasematest artiklitest näiteks SIIN , SIIN ja SIIN - Toim.)

Teema on oluline ka Ukraina jaoks, sest väidetavalt on hukkunute seas ka varem Donbassi Kremli-meelsetes jõududes võidelnud isikuid ning lisaks sarnaneb Kremli eitamistaktika Süüria juhtumi puhul sellele, kuidas Moskva on kommenteerinud sündmusi Ida-Ukraina konflikti ajal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: