Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaaslased: Süürias sai USA õhurünnakus surma kümneid venelasi

{{1518521040000 | amCalendar}}
Väidetavalt Süürias langenud Kaliningradi kasakas Vladimir Loginov.
Väidetavalt Süürias langenud Kaliningradi kasakas Vladimir Loginov. Autor/allikas: Балтийский отдельный казачий округ

Eelmisel nädalal USA poolt Süürias korraldatud õhurünnakutes valitsusmeelsete üksuste vastu sai surma Venemaalt pärit võitlejaid, kinnitasid hukkunute tuttavad esmaspäeval uudisteagentuurile Reuters.

Pentagon teatas eelmisel nädalal, et ajavahemikus 7. veebruari õhtust ja 8. veebruari hommikuni lõid USA juhitud ISIS-e vastane koalitsioon ning selle kohalikud liitlased (SDF) Deir Ezzori provintsis tagasi Süüria valitsuse poolel sõdivate üksuste koordineeritud rünnaku. USA ametniku kinnitusel võttis vastase poolt ilma igasuguse provokatsioonita alustatud pealetungist osa umbes 500 võitlejat, keda toetasid tankid ja suurtükkide, miinipildujate ja raketiheitjate tuli. Vastulöögi, eelkõige USA juhitud koalitsiooni õhurünnakute, tagajärjel hukkus rohkem kui 100 Süüria valitsuse poolel sõdivat võitlejat.

Süüria ja Venemaa mõistsid USA tegevuse hukka ja nimetasid seda agressiooniks. Nii Damaskus kui ka Moskva on märkinud, et võitlejate näol oli tegu valitsuse poolel sõdivate paramilitaarsete üksustega. Venemaa on kusjuures maininud, et Moskvaga need võitlejad oma tegevust ei koordineerinud. USA keskväejuhatus (CENTCOM) tegi ka avalduse, milles nimetas kokkupõrke vastaspoolt "Süüria režiimi meelseks" üksuseks.

USA kaitseminister James Mattis ütles hiljem, et kuigi ta ei usu, et hukkunute seas oli venelasi, ei saa Pentagon seda võimalust ka välistada.

USA kasutas kogu kokkupõrke ajal Vene poolega sisse seatud otseliini ja rõhutas, et neil on kavas pealetungijate vastu õhurünnakuid korraldada. Vene pool kinnitas, et Vene sõdureid pealetungijate seas ei ole.

Kuid juba eelmisel nädalal teatasid mitmed meediaväljaanded oma allikatele viidates, et Süüria valitsuse poolel sõdinud üksuses oli venelastest palgasõdureid. Ajakirjandus on viidanud ka kurikuulsale Wagneri palgasõdurite üksusele, Ukraina meedias esitati aga väiteid, et hukkunute seas võis olla isikuid, kes on käinud Kremli poolel sõdimas ka Donbassis.

Esmaspäeval avaldas uudisteagentuur Reuters uudise, mille kohaselt hukkus Deir Ezzori provintsi kokkupõrkes vähemalt kaks Venemaalt pärit palgasõdurit. Meeste hukkumist kinnitasid nende tuttavad.

Kaliningradi kasakaaktivist Maksim Buga ütles, et üheks 7. veebruaril Süürias langenud venelaseks oli tema sõber, Kaliningradi kasakas Vladimir Loginov. Buga sõnul hukkus koos Loginoviga kümneid venelasest võitlejaid.

Teiseks hukkunuks, kelle nimi on avalikult välja öeldud, oli Kirill Ananiev. Mehe surma kinnitas temaga seotud natsionaalbolševike partei esindaja Aleksandr Averin.

Reutersil ei õnnestunud meeste hukkumisele iseseisvalt kinnitust saada.

Uurimiskeskus Conflict Intelligence Team (CIT) on teatanud nimelisest ka teistest venelastest, kes nimetatud intsidendis Süürias hukkusid. 

Opositsioonipoliitik Grigori Javlinski, kes pürgib järgmisel kuul toimuvatel valimistel taas kord riigipeaks, kutsus president Vladimir Putinit üles avalikustama, kui palju venelasi on Süürias hukkunud ja millistel asjaoludel on need surmajuhtumid aset leidnud.

"Kui on toimunud ulatuslik Vene kodanike hukkumine, peavad asjasse puutuvad ametnikud, sealhulgas relvajõudude kõrgeim juht, rääkima sellest kogu riigile ja otsustama, kes selle eest vastutab," teatas erakonna Jabloko liider Javlinski.

Kreml väidab, et neil teavet vene plagasõdurite kohta ei ole

Kreml teatas teisipäeval, et neil pole informatsiooni, et Süürias oleks eelmisel nädalal Venemaa kodanikke hukkunud.

Pressiesindaja Dmitri Peskov rõhutas, et Kremlil on ülevaade vaid neist Venemaa kodanikest, kes on Süüriasse saadetud Venemaa relvajõudude missiooni koosseisus.

"Meil ei ole informatsiooni teiste venemaalaste kohta, kes võivad Süürias olla," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: