Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kreml ei tea Süürias hukkunud Vene palgasõduritest endiselt midagi

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Kreml teatas kolmapäeval, et kuigi Moskva ei välista Venemaa kodanikest isikute viibimist Süürias, pole nendel inimestel mingit seost nimetatud riigis missioonil viibivate Venemaa relvajõudude üksustega.

Viimastel päevadel on meediaväljaanded suhelnud mitmete Venemaa inimestega, kes on kinnitanud, et nende sugulased või tuttavad võitlesid Süürias palgasõduritena ning hukkusid 7. veebruaril Deir Ezzori provintsis USA poolt Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) toetuseks korraldatud õhurünnakutes. Allikad on rääkinud, et Süüria valitsuse poolel sõdivaid Vene palgasõdureid võis kokkupõrke käigus hukkuda kümneid.

Moskva on neid väiteid seni eitanud või öelnud, et neil puudub selle kohta informatsioon, sest ülevaadet omatakse vaid Süüriasse saadetud kaadrisõjaväelastest. Samas on teateid Süürias hukkunud venelastest laekunud meediasse üha rohkem. Ukraina meedia toob omakorda välja ka selle, et Süürias hukkus palgasõdureid, kes olid varem tegutsenud Kremli-meelsetes üksustes Donbassis.

Kui varem jõudis nimeliselt avalikkuse ette kaks väidetavat hukkunut, siis praeguseks on meedias levimas juba rohkem nimesid. Samuti kerkib esile kurikuulus palgasõdurite üksus ehk nn Wagneri grupp.

Põhjalikud lood on avaldanud näiteks Znak, kus ilmus intervjuu ühe Süürias langenud palgasõduri abikaasaga, ning Novaja Gazeta, kus on artiklis nimega "Viga või reetmine?" püstitatud ka oluline küsimus.

Nimelt olid USA ja Venemaa esindajad lahingu ajal omavahel otseliini vahendusel ühenduses ning Vene pool oli kinnitanud õhurünnakut kavandanud USA esindajatele, et USA liitlasi ründavas üksuses venelasi pole ning et üleüldse polevat sellel juhtumil Venemaaga midagi pistmist. Ometi hukkus õhurünnakus vähemalt 13 Venemaalt pärit võitlejat, nentis Novaja Gazeta ja küsis, kas Venemaa relvajõud olid Vene palgasõdurite tule alla jäämisest teadlikud või mitte.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kordas kolmapäeval oma eelmise päeva avaldust, mille kohaselt Kremlil sellistest hukkunutest informatsioon puudub. Samuti selgitas ta, et üksikute ja Venemaa relvajõududesse mitte kuuluvate kodanike viibimist Süürias ei saa välistada.

Venemaa välisministeeriumi allikas aga teatas varem kolmapäeval uudisteagentuurile RIA Novosti, et jutt Süürias hukkunud venelastest olevat "klassikaline desinformatsioon".

USA juhitud koalitsioon kaitses oma liitlasi

Pentagon teatas eelmisel nädalal, et ajavahemikus 7. veebruari õhtust ja 8. veebruari hommikuni lõid USA juhitud ISIS-e vastane koalitsioon ning selle kohalikud liitlased (SDF) Deir Ezzori provintsis tagasi Süüria valitsuse poolel sõdivate üksuste koordineeritud rünnaku.

USA ametniku kinnitusel võttis vastase poolt ilma igasuguse provokatsioonita alustatud pealetungist osa umbes 500 võitlejat, keda toetasid tankid ja suurtükkide, miinipildujate ja raketiheitjate tuli. Vastulöögi, eelkõige USA juhitud koalitsiooni õhurünnakute, tagajärjel hukkus rohkem kui 100 Süüria valitsuse poolel sõdivat võitlejat.

Süüria ja Venemaa mõistsid USA tegevuse hukka ja nimetasid seda agressiooniks. Nii Damaskus kui ka Moskva on märkinud, et võitlejate näol oli tegu valitsuse poolel sõdivate paramilitaarsete üksustega. Venemaa on kusjuures maininud, et Moskvaga need võitlejad oma tegevust ei koordineerinud. USA keskväejuhatus (CENTCOM) tegi ka avalduse, milles nimetas kokkupõrke vastaspoolt "Süüria režiimi meelseks" üksuseks.

USA kaitseminister James Mattis ütles hiljem, et kuigi ta ei usu, et hukkunute seas oli venelasi, ei saa Pentagon seda võimalust ka välistada.

USA kasutas kogu kokkupõrke ajal Vene poolega sisse seatud otseliini ja rõhutas, et neil on kavas pealetungijate vastu õhurünnakuid korraldada. Vene pool kinnitas, et Vene sõdureid pealetungijate seas ei ole.

USA ametniku hinnangul üritasid president Bashar al-Assadi liitlased vallutada SDF-i käest positsioone, mille viimased eelmise aasta detsembris ISIS-e käest ära võtsid. Täpsemalt huvitas pealetungijaid piirkond, kus asuvad Khushami naftaväljad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: