Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Süürias toimunud USA õhurünnak võis tappa Vene palgasõdureid

Esiplaanil F-22, taga F-15 - mõlemat tüüpi lennukeid kasutas USA kolmapäeval Süürias.
Esiplaanil F-22, taga F-15 - mõlemat tüüpi lennukeid kasutas USA kolmapäeval Süürias. Autor/allikas: Sgt. Ben Bloker/USA õhuvägi/Wikimedia Commons

Ameerika Ühendriikide ja Ukraina meedias arutletakse üha rohkem, kas kolmapäeva õhtul alanud kokkupõrkes, mille käigus USA juhitud koalitsioon tegi õhurünnakuid Süüria valitsuse poolel sõdivate võitlejate pihta, sai surma ka Venemaa sõjaväelasi või palgasõdureid.

Pentagon teatas, et kolmapäeva õhtul ja neljapäeva hommikul lõid USA juhitud ISIS-e vastane koalitsioon ning selle kohalikud liitlased (SDF) Deir Ezzori provintsis tagasi Süüria valitsuse poolel sõdivate üksuste koordineeritud rünnaku. USA ametniku kinnitusel võttis vastase poolt ilma igasuguse provokatsioonita alustatud pealetungist osa umbes 500 võitlejat, keda toetasid tankid ja suurtükkide, miinipildujate ja raketiheitjate tuli.

Vastulöögi, eelkõige USA juhitud koalitsiooni õhurünnakute, tagajärjel hukkus rohkem kui 100 Süüria valitsuse poolel sõdivat võitlejat. Ükski USA sõdur surma ega viga ei saanud, kuid ametnik kinnitas, et USA sõdureid oli rünnaku alla jäänud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) juures. Haavata sai üks SDF-i võitleja.

Süüria ja Venemaa mõistsid USA tegevuse hukka ja nimetasid seda agressiooniks. Nii Damaskus kui ka Moskva on märkinud, et võitlejate näol oli tegu valitsuse poolel sõdivate paramilitaarsete üksustega. Venemaa on kusjuures maininud, et Moskvaga need võitlejad oma tegevust ei koordineerinud.

USA keskväejuhatus (CENTCOM) tegi ka avalduse, milles nimetas kokkupõrke vastaspoolt "Süüria režiimi meelseks" üksuseks.

Fox Newsi riigikaitse teemadele keskenduv ajakirjanik Lucas Tomlinson aga juhib tähelepanu USA kaitseministri James Mattise poolt hiljem öeldud sõnadele. 

"Me ei usu, et nende seas oli venelasi, kuid ma ei kinnita seda. Me teame, et need oli režiimimeelsed jõud, kuid kas Iraani, Assadi, Venemaa omad või palgasõdurid, ei saa ma öelda," rääkis kaitseminister Mattis.

USA kaitseminister rõhutas, et tegu oli enesekaitseks astutud sammuga, sest kui Ameerika Ühendriigid asuksid osalema laiemas konfliktis, siis tuleks ka initsiatiiv USA poolt.

Samas on märkimisväärne, kui suurte jõududega USA kolm tundi kestnud kokkupõrkes osales - sõjalennukid AC-130, F-15, F-22, sõjahelikopterid Apache ja merejalaväe suurtükid.

Mattis rõhutas pressikonverentsil ka seda, et USA sõdureid ja Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) võitlejaid tabanud rünnak oli üllatav. "Ma ei tea, miks nad peaksid seal ründama. See, et meie jõud seal paiknevad, oli teada. Loomulikult, venelased teadsid," sõnas ta.

USA kasutas kogu kokkupõrke ajal Vene poolega sisse seatud otseliini ja rõhutas, et neil on kavas pealetungijate vastu õhurrünnakuid korraldada. Vene pool kinnitas, et Vene sõdureid pealetungijate seas ei ole.

Üks anonüümseks jäänud Pentagoni ametnik ütles aga CBS-ile, et peale tunginud režiimijõudude hulgas oli Vene päritolu palgasõdureid. Ametnikud ei usu samas, et pealetungijate huviks oli just ameeriklasi rünnata, pigem oli rünnaku eesmärk vallutada SDF-i käest lähedal asuv naftamaardla.

CNN-i ajakirjanik Michael Weiss aga tõi oma Twitteri-kontol esile Donbassi võitlejate kunagise ninamehe Igor "Strelkov" Girkini väite, et USA õhurünnaku alla jäid kurikuulsa Vene palgasõdurite üksuse ehk nn Wagneri grupi võitlejad.

 Sama teema on laialdaselt levimas ka Ukraina meedias.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: