Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ja Poola võtsid sõna Nord Stream 2 vastu

Nord Stream 2 esialgsed ehitustööd  Saksamaal.
Nord Stream 2 esialgsed ehitustööd Saksamaal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA ja Poola väljendasid vastuseisu Venemaalt Saksamaale kulgevale gaasijuhtmeprojektile Nord Stream 2, nimetades seda osaks Kremli skeemist politiseerida energeetikat ja õõnestada katseid vähendada Euroopa energiasõltuvust Moskvast.

Ühendriikide välisminister Rex Tillerson ja Poola esidiplomaat Jacek Czaputowicz mõistsid Varssavis ühisel pressikonverentsil torujuhtmeprojekti hukka. USA välisministri sõnul ei ole Poolast mööda minev ja Kesk-Euroopa haavatavust Venemaa surve ees suurendav projekt Euroopa energeetilise stabiilsuse jaoks "tervislik tükk taristut".

"Sarnaselt Poolale on ka Ühendriigid vastu torujuhtmele Nord Stream 2. Meie hinnangul õõnestab see Euroopa üleüldist energiajulgeolekut ja stabiilsust ning annab Venemaale veel ühe vahendi energia politiseerimiseks poliitilise tööriistana," lausus Tillerson.

Czaputowiczi sõnul on Poola Venemaa kavatsuste suhtes ettevaatlik ja leiab, et vajalik on mitmekesistada energiatarneid Euroopasse.

Pea kümme miljardit eurot maksva Nord Stream 2 ehitamisega kavatseb Vene Gazprom koostöös Lääne-Euroopa energiahiidudega alustada aprillis. Projekt hõlmab kahe uue gaasijuhtme ehitamist Läänemere põhja lisaks kahele olemasolevale. Kaks uut juhet võimaldaksid tarnida Euroopasse täiendavad 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Gaasijuhe võimaldaks Venemaal kahekordistada oma gaasieksporti Euroopasse.

Selle vastu on lisaks Poolale ja USA-le ka Taani, mis valmistab selleks puhuks ette seadusemuudatusi, aga ka Baltimaad.

Ühendriigid on aastaid püüdnud võõrutada oma Euroopa liitlasi sõltuvusest Vene maagaasist, mida Moskva kasutab süüdistuste kohaselt hoovana vaidlustes Ukraina ja teiste riikide vahel.

Poola alustas veeldatud maagaasi tarneid USA-st eelmisel aastal. Tillerson julgustas Poola valitsust LNG-tarneid jätkama ja võttis sõna Poolast Norrasse kulgeva gaasijuhtme toetuseks.

Czaputowiczi sõnul arutas ta Tillersoniga ka sõjalise koostöö hoogustamist ning avaldas lootust, et USA suurendab sõjalist kohalolekut Poolas.

"Ameerika vägede paigutamine meie territooriumile annab meile, poolakatele, turvatunde ja me oleme selle eest tänulikud. Me tahame, et see oleks veelgi suurem ja alaline," ütles Czaputowicz.

Poola-USA julgeolekusidemed saavutasid mullu umbes 5000 Ühendriikide sõduri riiki paigutamisega uue taseme. USA väed on riigis kahe eraldiseisva missiooni raames, millest üks on USA juhitava NATO rahvusvahelise pataljoni lahingugrupi ja teine Ühendriikide soomusbrigaad missioon.

USA on saatnud Poola väed vastuseks Venemaa Ukraina-vastasele agressioonile eesmärgiga kindlustada NATO idatiiva julgeolekut.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: