Macroni ja Trumpi kohtumist saadavad erimeelsused Iraani ja kaubanduse üle

Prantsusmaa president Emmanuel Macron saabus Washingtoni.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron saabus Washingtoni. Autor/allikas: Jacques Witt/SIPA/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron alustab esmaspäeval kolmepäevast riigivisiiti USA-s, mille käigus kohtub Valges Majas USA presidendi Donald Trumpiga. Kohtumine keskendub eelduste kohaselt USA ja Euroopa erimeelsustele Iraani tuumaleppe üle ning pingestunud kaubandussuhetele.

Tegemist on esimese korraga Trumpi ametiaja jooksul, kui ta Washingtonis riigivisiidi võõrustajaks on, vahendas Reuters.

Esmaspäeval kohtuvad riigipead õhtusöögil Mount Vernonis, mis oli USA esimese presidendi George Washingtoni kodu.

Suurem töö on planeeritud teisipäevaks Valges Majas toimuvateks kohtumisteks ning kolmapäeval peab Macron kõne kongressis. Samal päeval tähistatakse Prantsuse kindrali Charles de Gaulle'i esinemise aastapäeva kongressis 1960. aastal.

Trumpi ja Macroni sõprus sai alguse aasta tagasi Belgias. Samal ajal kui teised Euroopa liidrid on hoidnud Trumpiga kindlat distantsi, siis Macron on püüdnud säilitada USA presidendiga tihedaid sidemeid ning kaks liidrit räägivad sageli telefoni teel.

Macron on asunud päästma 2015. aasta Iraani tuumalepet (JCPOA), millest Trump on lubanud loobuda, kui Euroopa liitlased seda mai keskpaigaks tugevamaks ei muuda.

Iraani, USA ja veel viie maailma suurriigi sõlmitud lepe piirab Iraani tuumaprogrammi ning vastutasuks leevendati Iraanile kehtestatud sanktsioone.

Pühapäeval ütles Macron Fox Newsile, et parem oleks Iraani lepet kaitsta, mitte sellest loobuda. Tema sõnul ei ole leppe asendamiseks plaan B-d.

Samuti tahab Macron veenda Trumpi tegema Euroopa riikidele terasetariifides erandeid.

Prantsusmaa presidendi kantselei ametnik ütles, et Pariis ja teised Euroopa riigid teevad ühiseid jõupingutusi selleks, et veenda Trumpi leevendama Venemaale kehtestatud sanktsioone, nende hulgas Venemaa alumiiniumitootjate vastu kehtestatud meetmeid. "Me töötame Euroopa partneritega selle nimel," ütles allikas.

Trump ja Macron arutavad eelduste kohaselt ka Süüria üle. Vähem kui kaks nädalat tagasi andsid USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia õhulööke Süürias vastuseks väidetavale keemiarünnakule Douma linnas.

Macron ütles eelmisel nädalal, et tema hinnangul on ta suutnud Trumpi veenda hoidma USA sõjaväelasi Süürias. Trump on aga rõhutanud, et kavatseb sõjaväelased koju tuua, kuigi ta ei ole avalikustanud selleks kindlat ajakava.

Kas aga neil ja muudel teemadel võib tulla edusamme, on ebaselge. "Kas me ka tegelikult lahendame või jõuame lõpule või täieliku kokkuleppeni mõnes teemas, mida oleme puudutanud, on keeruline öelda," ütles USA valitsusametnik reedel ajakirjanikele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: