X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kert Valdaru: Reformierakonnaga saab rallit sõita ja valimised võita

Rändeekspert Kert Valdarust saab tõenäoliselt kuu aja pärast Reformierakonna uus peasekretär. Esmaspäeval ERR-ile usutlust andes oli ta tulvil optimismi ja avaldas lootust, et Reformierakonnal on head eeldused 2019. aasta riigikogu valimistel võidukas olla.

Aprillis ainsana Reformierakonna esimeheks kandideeriv Kaja Kallas peab loogiliseks, et Valdaru kinnitab ametisse uus, üldkogul valitav juhatus.

Kirjas erakonnakaaslastele märkis Kallas, et tal on hea meel, et on leidnud inimese, kes on nõus võtma endale keerulise ja vastutusrikka peasekretäri töö ülesande. Valdaru ütles, et Kallas pakkus seda ametit talle veebruaris ühe vestluse järel Brüsselis.

Olete Reformierakonna liige 2014. aastast? Mis põhjusel te toona erakonda astusite, oli see mingil moel kasulik, tööalaselt või kuidagi muudmoodi?

Tööalaselt ma kasu ei saanud. Eestis on tavaliselt nii, et kui inimene astub erakonda ja seda väga palju afišeeritakse, siis inimestel tekib tunne, et tema eksperthinnangud pole enam väga usaldusväärsed.

Ma olen liberaal, täpsemalt paremliberaal. Minu jaoks on oluline vaba turumajandus, inimeste isikuvabadused, et inimene saaks ise otsustada oma elu üle ja võtta ise vastu otsuseid, mis tema elu lühiajalises ja pikemas plaanis mõjutavad.

Mida te seni olete Reformierakonna liikmena teinud? Olite selline passiivne liige? Mina ei teadnudki, et te Reformierakonda kuulute?

Ma ei ole olnud Reformierakonnas aktiivne liige, aga ka mitte lõpuni passiivne. Olen kaasa löönud kohalikul tasandil Tallinna piirkonnaorganisatsioonis, olen aidanud programmi kirjutada eelmise aasta kohalikeks valimisteks. Samuti andnud nõu rändevaldkonna alal.

Kas Kaja Kallase pakkumine asuda peasekretäriks oli teile ootamatu? Või aitasite ise ka kaasa, et see pakkumine tuleks? Ja kas Kaja Kallasega olete isiklikult hea tuttav?

Loomulikult tuleb selline pakkumine hakata erakonna peasekretäriks üldjoontes ootamatult, eriti kui sa pole poliitikas esirinnas toimetaja.

Kajaga tunneme pikemat aega, juba Tartu Ülikooli päevilt. Kui Kaja valiti Euroopa Parlamenti, siis oleme suhelnud rändeteemadel ja vestelnud Eesti poliitikast toimuvast laiemalt. Kui käisin veebruaris Brüsselis, siis rääkisin Kajaga, kuidas ta plaanib Reformierakonnaga edasi minna, milline ot tema visioon ja seal jutu lõpus Kaja ütleski, et sa räägid küll, et kuidas asjad võiksid olla, aga äkki kandideerid Reformierakonna peasekretäriks.

Kuidas teid esmaspäeval Reformierakonna fraktsioonis vastu võeti?

Mind võeti vastu suurepäraselt, nägin seal puhanud ja rõõmsaid inimesi, kes on valmis lahingusse minema, et võita valimised ja püüda pakkuda Eestile paremat tulevikku. Võin öelda ka seda, et vaadates, kuidas inimestel silm uuesti särab, siis sellise meeskonnaga võib vabalt rallit sõita ja valimised võita.

Millise hinnangu annate eelmise peasekretäri Tõnis Kõivu tööle, kelle Reformierakonna juhatus ametist vabastas?

Mina kindlasti mingit hinnangut eelmise peasekretäri tööle ei anna. Ma ei tea milline on täpne olukord.

Ajakirjanduses ilmunu põhjal ei saa teha lõplikke järeldusi. Selleks tuleb minna kohapeale ja endale asi põhjalikult selgeks teha. Minul avaneb see võimalus, kui Reformierakonna uus juhatus peaks minu ametisse kinnitama. See jääb aprilli keskpaika.

Kuidas teil kunagise peasekretäri Kristen Michaliga läbisaamine on? Ja Hanno Pevkuriga? Andrus Ansipiga?

Arvan, et Andrus Ansipi jaoks olen ma täiesti tundmatu suurus. Kokkupuude on mul olnud Hanno Pevkuriga, sest olen töötanud siseministeeriumis ja sisekaitseakadeemias. Kristen Michaliga olen kokku puutunud kohaliku omavalitsuste tasandil, kuna Kristen oli linnapeakandidaat ja Tallinna piirkonna juht.

Kõrvalepõikena, kas te sõlmite peasekretärina tähtajalise või tähtajatu töölepingu?

Nende juriidiliste lepingute osas jätaksin kõik kommentaarid andmata, kõigepealt tuleb oodata kui uus juhatus veendub, et ma olen hea peasekretär või on lootus selleks saada.

Kes on Kurt Walter, kes Twitteris säutsub? Ka Reformierakonna pihta. Olete see teie nagu arvatakse? Näiteks 7. märtsil teatas Walter - "Pevkur osava vigurvändana võib ju väita, et peasekretäri lahkuma sundimine on seotud ainult uue esinaise tulekuga, aga miks sundida juba praegu? Miskit on ehk puudu siit loost? "

Kurt Walter on ilukirjanduslik tegelane, nagu näiteks Pipi Pikksukk.

Konto on tekkinud läbi ühe sõpruskonna. See sai loodud, kui oli üks lõbus õhtu, mitmeid aastaid tagasi. Meid oli laua taga viis inimest, nende seas nii liberaale, konservatiive kui ka vasakpoolsete vaadetega inimesi.

Mulle meeldib väga suhelda erineva ilmavaatega inimestega. Kui suhelda ainult ühtmoodi mõtlevate inimestega, siis sa võib-olla ei taju täpselt, mida võib ühes või teises ilmavaates head olla, mis tasuks üle võtta ja pehmendada.

Nüüd on umbes viiel inimesel võimalik sellele kontole on mõtteid ja säutse kirja panna. Üldiselt ei tea me isegi, kes konkreetse säutsu on sinna kirja pannud. Sest me ei kontrolli seda, aga nii teda tänasel päeval kasutatakse.

Mul on tunne, et üks selle seltskonna liige on Juku-Kalle Raid, kelle raadiosaates on teil oma rändeminuti rubriik?

Üks kokkulepe sellest õhtust on, et me ei kommenteeri, kes on selle ilukirjandusliku tegelase taga. Mis puudutab Juku-Kalle Raidi, siis ma ei kinnita, ega lükka ka ümber.

Te olete Eesti üks meedias enam tsiteeritud rändeeksperte, sõltumatu teadlane. Kas hakkate nüüd kaitsma Reformierakonna seisukohti võõrtööjõu sisserände osas ja muidu?

Ma olen oma rändevaadetes kuskil keskel.

Ei usu seda, et kõik sisserändajad on julgeolekuoht Eesti ühiskonnale. Ma ei usu ka seda, et kõik sisserändajad, kes Eestisse tulevad, on lillelapsed ja toovad meile lisaväärtust oma tulemisega.

Igat inimest tuleb vaadata eraldi ja siis anda hinnang.

Samal ajal kui meil on majanduses puudus töökätest, siis rändepoliitika peab seda toetama, et tööandjatel peab olema töökäsi. Aga seda tuleb teha kontrollitult. Nii et kokkuvõttes minu vaated kattuvad Reformierakonna omadega.

Kui teid saadetaks Tartusse tselluloositehase teemal tegutsema, siis kuidas käitute? Soovitate tuure maha võtta ja teadlasi kuulata?

Tselluloosil on vahva sõnaliides "loos". Ehk ükskõik, kes tõmbab selle loosi ja on selle kombinaadi või tehase vastane, siis on ta selle loosiga võitnud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: