Riigikogu juhatus ei pruugi senises koosseisus jätkata

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu juhatus ei pruugi pärast järgmisel nädalal toimuvaid valimisi samas koosseisus jätkata. Reformierakond ei ole veel otsustanud, kelle kandidatuur seatakse üles riigikogu aseesimehe kohale ja opositsioonipoliitikute sõnul on pingeid ka koalitsioonis.

Toompeal räägitakse, et pinged koalitsioonis on silmnähtavad ning need on IRL-i ja sotsiaaldemokraatide vahel kasvanud pärast Urmas Reinsalu umbusaldamise katset, kui sotsid Reinsalut ei toetanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Prognoositakse põnevaid juhatuse valimisi, mis jutustavad poliitikutele paljustki.

"Esiteks, kas valitsus on ühtne, kas koalitsioon siis on ühtne, kas Nestori jaoks hääled peavad," kommenteeris Vabaerakonna fraktsiooni esimees Artur Talvik.

Poolteist aastat tagasi leppisid koalitsioonipartnerid kokku, et riigikogu juhatuse esimehe koht kuulub SDE-le ja esimese aseesimehe oma Keskerakonnale. IRL-i kinnitusel kokkulepe peab.

"IRL toetab, nagu riigikogus koalitsioonierakonna fraktsioonile kohane. Kui sotsiaaldemokraadid, kellele see ametikoht koalitsioonilepingu järgi kuulub, seavad üles Eiki Nestori, siis me toetame Eiki Nestorit," ütles IRL-i fraktsiooni aseesimees Priit Sibul.

Kersti Sarapuu ütles, et ka Keskerakond toetab Nestorit ning seab tõenäoliselt oma aseesimehe kandidaadiks taas Enn Eesmaa. Sibula sõnul võib üllatusi tuua pigem opositsioonile kuuluv teise aseesimehe koht.

"See, kas Hanno Pevkur saab riigikogu aseesimeheks või mitte, /.../ on lahti. Ja tuleb ka silmas pidada, et aasta on valimisteni jäänud ja sellised poliitmängud siin riigikogus on täies hoos. Nii et 22. märtsil me võime isegi näha mingisuguseid ootamatuid lahendusi," rääkis parteitu riigikogu liige Margus Tsahkna.

Riigikogus räägitakse, et Reformierakond võib lisaks Pevkurile üles seada veel ühe kandidaadi, kes saab suurema toetuse. Artur Talvik ütles, et kui Reformierakonnast esitatakse aseesimeheks kaks kandidaati, toetavad nemad Pevkurit.

"Pevkurile on ilmselgelt ülekohut tehtud, Pevkur on tegelikult juhtinud Reformierakonda hästi. Ta on Michali tiiva ohver, kes seal teda oma poliittehnoloogiliste mängudega kõrvale manööverdab," kommenteeris Talvik.

Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Maris Lauri ütles, et teisi kandidaate fraktsioonis esitatud ei ole ja ta ei näe põhjust ka kedagi kedagi teist otsida.

"Me ei ole väga põhjalikult seda teemat arutanud, aga kuna teisi kandidaate ei ole, siis ma arvan, see on Hanno Pevkur," ütles ta.

Lauri lisas, et tava on, et fraktsioon hääletab oma kandidaadi poolt. Juhatus valitakse tuleval neljapäeval.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: