Laanet pretendeerib Pevkuri kõrval riigikogu aseesimehe kohale

{{1521387720000 | amCalendar}}
Kalle Laanet
Kalle Laanet Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Reformierakonna juhi kohalt taanduva Hanno Pevkuri kõrval soovib riigikogu aseesimehe kohale kandideerida ka Kalle Laanet. Erakonna juhiks kandideeriv Kaja Kallas leiab, et fraktsiooni kandidaat võiks selguda valimiste teel.

"Arvasin, et see kevad tuleb rahulikum kui järgmine, aga võta näpust!
Paljudega teist oleme viimase nädala jooksul fraktsiooni tervisest ja
tulevikust vestelnud. Olen saanud Saaremaa kadakate vahel rahulikult
mõelda ja kinnitan siin kõigile korraga - jah, ma olen valmis ja
soovin pretendeerida fraktsioonipoolseks kandidaadiks Riigikogu
aseesimehe kohale," ütles Laanet kirjas Reformierakonna fraktsiooni liikmetele.

"Arvan, et opositsiooni esindajana Riigikogu juhatuses tegutsedes
tuleb saare jonn, rahulik meel ja muhedus kasuks. Valimiseelsel aastal
läheb seda ilmselt eriti vaja," lisas ta.

Laanet ütles fraktsioonile, et toetab erakonna juhiks pürgiva Kaja Kallase plaane ning tahab, et erakond oleks taas üks meeskond.

"Kui tahame valimised võita, peame head, inimlikud suhted taastama. See on ka minu soov Reformierakonna fraktsiooni liikmena. Parlamendi juhatuses seisan Riigikogu ja Eesti eest - selleks palun homme kõigi teie toetust," kirjutas Laanet.

Kallas: Laanet on väärikas kandidaat

ERR-i andmetel on ka erakonna juhiks kandideeriv Kaja Kallas avaldanud kirjas erakonnakaaslastele toetust Kalle Laanetile.

Kallase sõnul palus Pevkur tal fraktsioonile öelda, et toetab asespiikri valimistel just teda. Kallas ütles kirjas erakonnakaaslastele, et ta ei saa seda aga teha.

Kallas selgitas kirjas, et fraktsioonis on rida inimesi, kes ei soovi Pevkurile häält anda ning tema ei soovi pooli valida, kuna tal on erakonna tulevase juhina n-ö ühte paati kõiki erakonna ja fraktsiooni liikmeid.

"Seetõttu on minu arust õige tee teha demokraatlikud valimised, kus fraktsioon valib, keda ta toetab. Toimuvad ju korralised Riigikogu juhatuse valimised, kus igal juhul tuleb meil esitada oma kandidaat. Ja pole midagi väära sellest, kui see fraktsiooni kandidaat selgub valimiste teel," kirjutas Kallas.

Ta märkis, et Pevkuril on olnud kolm aastat aega fraktsioonis sõpru võita.

"Kui sind tõepoolest huvitaks erakonna tervis ja mitte konkreetne ametikoht, siis oleks õigem kui sa oma kandidatuuri taandaksid ja laseksid fraktsioonil toetada kedagi kolmandat, kelle poolt hääletamisel pole kellelgi tõrget," kirjutas Kallas.

"Minu arvates on Kalle Laanet väärikas kandidaat, keda ei paina isikliku vimma taak ja kes saaks keskenduda Riigikogu aseesimehe tööle kulutamata aega ja energiat vanade arvete klaarimiseks," lisas ta.

Pevkuri sõnul on tema vastu alustatud salakampaaniat

Reformierakonna esimees ja riigikogu asespiiker Hanno Pevkur ütles kirjas erakonnakaaslastele, et parteikaaslased Laine Randjärv ja Keit Pentus-Rosimannus on alustanud tema vastu järjekordset salakampaaniat selleks, et ta asespiikri kohalt maha võtta ja Kalle Laanet asemele panna. Pevkuri sõnul toimub kampaania väidetavalt Kaja Kallase palvel ja teadmisel.

Pevkuri sõnul on see otsitud põhjus.

"Kõik mõistlike inimestana saavad ju aru, et tühja kohapealt igasuguse avaliku tüliõhutamisega fraktsioonis ja erakonnas kahjustatakse eelkõige erakonda ja veel valimata uut erakonna juhti ennast, luues temast avalikkusele kuvandit, mis ei vasta mitte mingilgi moel tema tegelikule isikule," kirjutas Pevkur.

"Küsimus ei ole asespiikri kohas ja kindlasti oleks Kalle tubli riigikogu aseesimees. Küsimus on sõnumis, mille saadame laiali. Tänase erakonna esimehest asespiikri vägivaldse ja põhjuseta väljavahetamisega saadame avalikkusele sõnumi, et Reformierakond tülitseb edasi. Aga mitte keegi ei mõista, mille nimel?" lisas ta.

"Teate mis? Kaja helistas mulle eile ja ütles, et käimasolev kampaania ei ole tema initsiatiiv ja ta ei ole palunud mitte kedagi enda nimel minu vastu kampaaniat teha. Ma mõistan teda, sest avalik vaenukampaania ei saagi olla tema huvides. See ei saa olla mitte kellegi huvides meist, sest see näitab erakonda ja Kaja kurjana ning erakonda sisetülis visklevana. Sellega seoses tekib küsimus, mis asja Laine ja Keit ajavad ja keda või mida nad tegelikult esindavad, sest Kaja nad ei esinda ja erakonna huve nad ka ei esinda?" kirjutas Pevkur.

Riigikogu juhatuse kandidaate arutatakse esmaspäeval Reformierakonna fraktsiooni koosolekul.

Riigikogu juhatuse valimised toimuvad saabuva nädala neljapäeval, 22. märtsil.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: