Lehtsaar vastuseks Aaviksoole: olen TÜ teadlaste üle uhke

Tartu ülikooli religioonipsühholoogia professor Tõnu Lehtsaar.
Tartu ülikooli religioonipsühholoogia professor Tõnu Lehtsaar. Autor/allikas: Andres Tennus/Tartu ülikool

Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaare sõnul jääb ta diametraalselt teisele seisukohale Jaak Aaviksooga ning toetab teadlaste õigust võtta tselluloositehase teemal sõna, isegi kui vahel minnakse emotsionaalseks.

"Mina jään selles küsimuses diametraalselt eri seisukohale oma hea kolleegiga (Jaak Aaviksoo - toim). See, et Tartu Ülikooli teadlased võtavad ühiskondlikust debatist osa, on hea ja kiiduväärt. Me oleme liitunud hea teadustöö tavaga, mis muu hulgas ka ütleb, et teadlane hoidub inimese, ühiskonna ja looduse kahjustamisest ning teavitab sellest avalikkust. Ehk kui on kuum teema ühiskonnas, siis peavadki teadlased sõna võtma. Tartu Ülikooli teadlased on käitunud sotsiaalselt vastutustundlikult (tselluloositehase debatis - toim) ja ma olen uhke nende üle," rääkis Lehtsaar Vikerraadio saates Uudis+ Mirko Ojakivile.

Lehtsaar kinnitas, et loomulikult peavad teadlased oma arvamustes lähtuma faktipõhisusest, aga selles pole otseselt ka midagi valesti, kui pädevad inimesed lähevad vahel emotsionaalseks.

"Teema on ju ka emotsionaalne. See puudutab kümnete tuhandete inimeste vahetut elukohta, see puudutab selliseid pühasid asju nagu metsad ja laiemalt Eestimaa saatus. Ma saan täiesti aru inimestest, kes leiavad, et riik on reetnud Tartu või nende kodu."

Lehtsaar kinnitas, et Tartu Ülikool on jätkuvalt valmis tselluloositehast puudutavates uuringutes kaasa lööma, aga selleks peab olema uuringute tellija.

"Tartu Ülikool on oma kompetentsi raames valmis neis uuringutes kaasa lööma, aga ma kordan veelkord, see ei võta õigust või vastutust igal teadlasel üksinda selles debatis kaasa lüüa. Ma olen igasugu teadlaste suukorvistamise vastu," sõnas Lehtsaar.

Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo ütles usutluses ERR-ile, et tal on Tartu Ülikooli pärast mure. See, kuidas sealsed teadlased osalevad tselluloositehase-teemalises arutelus, diskrediteerib endise Tartu Ülikooli rektori ja eksharidusministri sõnul kogu akadeemilist debatti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: