Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lepe spiikrite asjus vihjab Itaalia protestiparteide koostöö jätkumisele

Viie Tähe Liikumise (M5S) juht Luigi Di Maio 23. märtsil parlamendi alamkoja spiikri valimistel.
Viie Tähe Liikumise (M5S) juht Luigi Di Maio 23. märtsil parlamendi alamkoja spiikri valimistel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Itaalia erakonna Viie Tähe Liikumine (M5S) liider Luigi Di Maio kiitis pühapäeval ajalehele Corriere della Sera antud intervjuus Liiga juhti Matteo Salvinit seose sellega, et kahel järgmise valitsuse juhtparteiks pürgival erakonnal õnnestus parlamendi spiikrite valimise asjus kokkuleppele jõuda.

Analüütikute hinnangul näitab selline retoorika, et kaks konkureerivat protestiparteid on liikumas lähemale ka võimaliku valitsuskoalitsiooni moodustamisele. Tegemist on arenguga, mille eest on hoiatanud mitmed poliitikavaatlejad, sest kahe euroskeptilise ja Moskva-sõbraliku partei koalitsioon võib kaasa tuua nii majandusliku ebastabiilsuse Euroopas kui ka Kremli mõjuvõimu kasvu nii Euroopa Liidus kui ka NATO-s.

Kahe partei kokkuleppe alusel valiti Itaalia parlamendi ülemkoja ehk senati spiikriks ekspeaminister Silvio Berlusconi liikumise Forza Italia kandidaat Maria Elisabetta Alberti Casellati. Forza Italia kuulub Liigaga samasse parempoolsesse koalitsiooni, kuid esmakordselt koostöö ajaloos sai Forza Italia vähem hääli kui senine partner Liiga, varasema nimega PõhjaLiiga.

Parlamendi alamkoja spiikriks sai aga (M5S) kandidaat Roberto Fico.

Di Maio ütles pühapäevases intervjuus, et Salvini on tõestanud, et ta on mees, kes peab oma sõna, vahendas Reuters.

Küsimusele, kas (M5S) võiks teha ka Liigaga valitsuskoalitsiooni, vastas parteijuht, et ta ei välista hetkel midagi.

"Me oleme näidanud, et oleme riigi heaolu nimel valmis läbirääkimisteks kõigiga seni, kuni dialoogi keskmes on inimeste, mitte parteide huvid," märkis Di Maio.

4. märtsil toimunud parlamendivalimistel ei saanud ükski jõud piisavalt suurt häältesaaki, et üksi valitsust moodustada. Neljast parteist koosnev parempoolne koalitsioon, mille juhtparteiks tõusis nüüd Forza italia asemel Liiga, kogus 37 protsenti häältest. Suurimaks parteiks kerkis aga 33 protsenti häältest saanud (M5S).

Kolmandale kohale jäi 23 protsendiga senise peaministri Paolo Gentiloni ja eelmise peaministri Matteo Renzi vasaktsentristlik Demokraatlik Partei.

See, et spiikrite valimisel kokkuleppele jõuti, kusjuures veel nii, et alguses lükkas Liiga tagasi oma liitlase Forza Italia esimese kandidaadi senati spiikri kohale, on analüütikute hinnangul märk võimalikust koostööst ka tulevase valitsuse moodustamisel. Ning Di Mao pühapäevane intervjuu vihjab selgelt sellisele võimalusele.

Samas on (M5S) ja Liiga edasise koostöö ees ka olulisi takistusi. Esiteks küsimus, kellest saab peaminister, sest nii (M5S) kui ka Liiga on veendunud, et peaminister peaks tulema just nende ridadest.

Ning kui mõlemat protestiparteid liidab vähemal või rohkemal määral vimm Euroopa Liidu vastu ja positiivne suhtumine Venemaa poliitikasse, siis majanduslikes ja eriti regionaalpoliitikat puudutavates küsimustes on neil ohtralt erimeelsusi. Parempoolset majanduspoliitikat toetava Forza Italia jaoks poleks koalitsioon Viie Tähe Liikumisega kindlasti meelepärane, samuti parempoolsesse koalitsiooni kuuluv Itaalia Vennad aga jõudis juba teatada, et nad ei usalda üldse Viie Tähe Liikumist.

Spiikrite valimine oli igal juhul eelduseks, et parlamendis saaks asuda erinevaid koalitsioonikõnelusi pidama. President Sergio Mattarella eestvedamisel algavad läbirääkimised peaksid seega algama aprilli esimeses pooles.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: