Itaalia Viie Tähe Liikumine ulatas käe vasakerakondadele

Itaalia populistlik Viie Tähe Liikumine (M5S) ulatas kolmapäeval käe vasakerakondadele, et teha lõpp valimiste järel tekkinud ummikseisule ja tõrjuda parempoolsete võimutaotlusi.
M5S sai pühapäevastel valimistel erakondadest kõige rohkem hääli - ligi 33 protsenti. Siiski jäädi alla parempoolsele koalitsioonile, kes kogus ühtekokku 37 protsenti häältest.
Parlamendienamuse saavutamiseks vajavad mõlemad liitlast. Vaatlejate sõnul on tõenäolisim lahendus M5S-i ja vasaktsentristliku Demokraatliku Partei (PD) liit.
"See on kõige kättesaadavam tee, isegi kui see läheb ülesmäge ja on järsk," kirjutas ajaleht Corriere Della Sera.
Viie Tähe liider Luigi Di Maio tutvustas kolmapäeval kirjas Itaalia suurimale vasaktsentristlikule ajalehele La Repubblica oma valitsusprogrammi.
"Kümmet miljonit vaest ei saa ignoreerida... Meie linnade julgeolekut päeval ja ööl ei saa ignoreerida. Tööpuudus, eriti noorte hulgas, ei tohi ohjeldamatult kasvada," kirjutas Di Maio.
"See on sõnum, mis valimistega valjusti ja selgelt välja tuli."
PD valitsuskoalitsioon langes valimistega vähem kui 23 protsendiga kolmandale kohale, kuid võib osutuda tulevase valitsuse kaalukeeleks.
Paremjõudude koalitsioonis enim hääli saanud paremäärmusliku Liiga esimees Matteo Salvini ütles esmaspäeval, et tal on "õigus ja kohustus" moodustada uus valitsus.
Koalitsiooni M5S-iga on ta välistanud.
Samasse blokki kuuluvast Silvio Berlusconi Forza Italiast parema tulemuse saanud Salvini teatas, et on valmis läbirääkimisteks kõigiga, kes jagavad tema põhimõtteid.
Salvini saigi teisipäeval kolmekordse ekspeaministri Berlusconi toetuse. Too lubas pidada kinni valimiseelsest kokkuleppest, et esimeseks tulnud erakond võib peaministrikandidaadi välja käia.
Viie Tähe Liikumisel on parteidest ülekaalukalt parim tulemus, järgnevad PD 19 ja Põhjaliiga 17,4 protsendiga häältest.
Ringhäälingu Rai tellimusel koostatud Opinio Italia hinnangul saaks PD ja M5S-i liit parlamendis hõlpsasti enamuse.
Ametlikke valimistulemusi ei ole veel avaldatud, aga tõenäoliselt saab M5S alamkojas 230-240 ning senatis 109-119 kohta.
Vasaktsentristidel on loota 110-120 alamkoja ja 47-55 senatikohta.
Alamkojas on enamuseks vaja 316 ja senatis 158 kohta.
Allikas: BNS