Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia president tunnistas poliitilist patiseisu

Itaalia president Sergio Mattarella.
Itaalia president Sergio Mattarella. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Itaalia president Sergio Mattarella teatas reedel, et ta ootab veel mõned päevad, et näha, millises suunas riigi praegune poliitiline patiseis areneb.

Riigipea tegi avalduse pärast seda, kui järjekordsed läbirääkimised uue valitsuskoalitsiooni moodustamiseks nurjusid, vahendas Reuters.

"Ma ootan mõned päevad ja seejärel kavatsen ma hinnata, kuidas patiseisu murdmiseks edasi liikuda," selgitas Mattarella ajakirjanikele.

"Vaadates seda, kuidas konsultatsioonid on viimase paari päeva jooksul kestnud, on ilmselge, et poliitiliste parteide läbirääkimistel pole edasiliikumist saavutatud," nentis ta.

4. märtsil toimunud parlamendivalimistel ei saanud ükski jõud piisavalt suurt häältesaaki, et üksi valitsust moodustada. Neljast parteist koosnev parempoolne koalitsioon, mille juhtparteiks tõusis nüüd ekspreaminister Silvio Berlusconi erakonna Forza italia asemel hoopis paremäärmuslik Liiga, kogus 37 protsenti häältest. Suurimaks parteiks kerkis aga 33 protsenti häältest saanud (M5S).

Kolmandale kohale jäi 23 protsendiga senise peaministri Paolo Gentiloni ja eelmise peaministri Matteo Renzi vasaktsentristlik Demokraatlik Partei.

Enda või vähemalt oma erakonna eesõigust peaministritoolile on rõhutanud nii Liiga juht Matteo Salvini kui ka Viie tähe Liikumise juht Luigi Di Maio. Peaministri ehk koalitsiooni juhtrolli küsimus on olnud peamiseks takistuseks, mis analüütikute poolt kardetud suurt koalitsiooni kahe populismis süüdistatud jõu vahel pole veel sündinud.

Lisaks on takistuseks see, et parempoolse koalitsiooni paremtsentristidest liikmed eesotsas Berlusconiga on liidule pigem vasakpopulistlikuks peetud Viie Tähe Liikumisega ägedalt vastu. Viie Tähe Liikumine omakorda nõuab, et Liiga loobuks omakorda koostööst Berlusconi parteiga, sest võimule pürgiva erakonna juhtpoliitikute arvates "kehastab Berlusconi kõike, mis Itaalias praegu valesti on".

Alternatiivseks võimuliiduks oleks see, kui Viie Tähe Liikumine looks koalitsiooni Demoktraatliku Parteiga, kuid senine peaministripartei on olnud sellise koostöö vastu ning eelistanud opositsiooni jäämist. Samas on Demokraatliku Partei sees käimas sellel teemal tõsine vaidlus ning märkimisväärne osa poliitikutest toetab koostööd Viie Tähe Liikumisega selle nimel, et hoida võimust eemal nii paremäärmuslased kui ka Berlusconi.

Rahvusvahelises mõttes on tulevase Itaalia valitsuse koosseis oluline nii eurotsooni ja laiemalt Euroopa Liidu tulevikku silmas pidades kui ka NATO koostööd arvestades.

Olukord, kus valitsuskoalitsiooni moodustaksid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, tähendaks seda, et olulist NATO ja EL-i liikmesriiki juhiks valitsus, kus mõlemad osapooled on paistnud silma äärmiselt Kremli-meelsete avaldustega.

Eriti on selles vallas tähelepanu pälvinud Liiga juht Salvini, kes on võtnud ägedalt sõna Venemaad puudutavate sanktsioonide vastu, külastanud korduvalt Venemaad ja kohtunud seal juhtivate võimupoliitikutega ning osalenud fotosessioonidel T-särgiga, millel on kujutatud Venemaa president Vladimir Putin.

Seaduste kohaselt on valitsuskoalitsiooni moodustamisel suur roll riigipea Mattarellal, kellel on edasiste arengute suunamisel ulatuslikud volitused. Mattarella näol on tegu Euroopa Liidu meelse veteranpoliitikuga ning teoreetiliselt on Itaalias võimalikud veel igasugused arengud ja välistada ei saa ka uusi erakorralisi valimisi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: