Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võimukõnelused Itaalias: Viie Tähe Liikumine esitas Liigale ultimaatumi

Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio, taustapildil Liiga juht Matteo Salvini.
Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio, taustapildil Liiga juht Matteo Salvini. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Märtsikuistel valimistel Itaalia suurimaks parteiks tõusnud Viie Tähe Liikumine esitas kolmapäeval paremäärmuslikule erakonnale Liiga ultimaatumi võimaliku valitsuskoalitsiooni moodustamiseks.

Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio sõnul on tema erakond valmis sõlmima koalitsioonileppe Liigaga, kuid mitte kogu parempoolse koalitsiooniga, kuhu kuulub ka ekspeaminister Silvio Berlusconi partei Forza Italia, vahendas Reuters.

Viie Tähe Liikumine on ka varem korduvalt kinnitanud, et nemad Berlusconiga ühte koalitsiooni ei lähe, sest ekspeaminister sümboliseerivat protestipartei hinnangul kõike seda, mis Itaalia poliitikas valesti on.

Di Maio tegi avalduse kohtudes senati spiikri Maria Casellatiga, kes kuulub samuti Forza Italia ridadesse ja kellele president Sergio Mattarella oli andnud volituse kohtuda parteijuhtidega otsimaks võimalust poliitilise patiseisu lahendamiseks.

Liiga juht Matteo Salvini on seni keeldunud koalitsioonikaaslasele Berlusconile selga pööramast ning Di Maio esitas nüüd ka konkreetse tähtajalise ultimaatumi. "Ma ütlen selgelt Matteo Salvinile, et aega enam ei ole, ta peab otsustama käesoleval nädalal," rõhutas Viie Tähe Liikumise liider.

Kahe protestipartei valitsuskoalitsioon tekitaks ilmselt suurt muret nii Brüsselis kui ka turgudel, sest nii Viie Tähe Liikumine kui ka Liiga on olnud vastu Euroopa Liidu finantsreeglitele ja samuti on mõlgutatud mõtteid eurotsoonist lahkumisega seoses. Lisaks on mõlemad parteid, eriti Liiga ja selle juht Salvini isiklikult, teinud äärmiselt Kremli-sõbralikke avaldusi ja see tähendaks võimalikke probleeme nii Venemaa-vastaste sanktsioonide kui ka NATO koostöö raames.

Itaalia president ootab senati spiikrilt poliitilise patiseisu murdmist

Itaalia president Sergio Mattarella tegi kolmapäeval parlamendi ülemkoja spiikrile Maria Casellatile ülesandeks kohtuda erakondade liidritega ja uurida, kas on mingit võimalust teovõomelise valitsuskoalitsiooni moodustamiseks.

Euroopa Liidu suuruselt kolmas majandus on olnud alates 4. märtsil toimunud valimistest ajutise ehk eelmise valitsuse juhtida, sest endiselt pole erakonnad jõudnud mingile sisulisele kokkuleppele järgmise valitsuskoalitsiooni moodustamise asjus, vahendas Reuters.

Mattarella ütles spiiker Casellatile, et viimane võiks uurida, kuivõrd tõenäoline on, et parempoolne neljast parteist koosnev koalitsioon, mis sai valimistel kõige rohkem saadikukohti, ja suurimaks erakonnaks tõusnud protestipartei Viie Tähe Liikumine suudavad mingisuguse kompromissi saavutada.

71-aastane Casellati ise kuulub ekspeaminister Silvio Berlusconi paremtsentristlikusse erakonda Forza Italia, mis on omakorda osa eelpool mainitud parempoolsest koalitsioonist. Valimistel oli üheks peamiseks muutuseks aga see, et parempoolse koalitsioonis kogus kõige rohkem hääli ja tõusis juhtparteiks hoopis paremäärmuslik Liiga.

Casellati ülesanne on aga äärmiselt keeruline, sest Viie Tähe Liikumine on teatanud, et 81-aastase ekspeaministri Berlusconiga nemad koostööd teha ei kavatse. Casellati on üks Forza Italia pikaaegsemaid poliitikuid ja ta on üks Berlusconi lähedastest liitlastest.

Liiga juht Matteo Salvini pole aga Berlusconi erakonnast veel lahti öelda tahtnud, sest see kahandaks märkimisväärselt parempoolse koalitsiooni kohti võimalikus koalitsioonis. Samuti on nii Salvini kui Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio mõlemad jätkuvalt veendunud, et peaministrikoht peaks kuuluma just nimelt nende erakonnale.

Suuri muutusi ja "uut poliitikat" lubanud Viie Tähe Liikumine on teatanud, et skandaalse Berlusconi sümboliseerib kõike seda, mis Itaalia poliitikas praegu valesti on, ja seega välistavad nad kuulumise Forza Italiaga samasse koalitsiooni.

"Me ütleme Casellatile sama, mida me ütlesime ka Mattarellale. Veto Berlusconi suhtes jääb püsima, sest Berlusconi ja Forza Italia esindavad status quo'd ja meie tahame asju muuta," rõhutas Viie Tähe Liikumise senaator Vito Crimi.

Mattarella pöördus Casellati poole pärast seda, kui ta oli ise parteijuhtidega kaks vooru edutuid kõnelusi pidanud.

Patiseis võib veel kestma jääda

Reutersi allikate kohaselt jääb patiseis püsima vähemalt kuu lõpus toimuvate regionaalsete valimisteni.

Kui Casellati katsed ebaõnnestuvad, vaatab avalikkus ilmselt nii Salvini poole, kas ta siiski lööb Berlusconist lahku, kui ka senise võimupartei, vasaktsentristliku Demokraatliku Partei poole.

Valimistel kolmandale kohale jõudnud Demokraatlik Partei on seni kinnitanud, et neil on soov jääda opositsiooni. Samas saaks Viie Tähe Liikumise ja Demokraatliku Partei põhjal moodustada parlamendienamust omava valitsuskoalitsiooni. Lisaks on Viie Tähe Liikumine erinevalt paremäärmuslikust Liigast pigem vasakpoolse varjundiga protestipartei ning valimisedu saatis neid eelkõige nendes piirkondades, mis olid varem Demokraatliku Partei kantsideks.

Samas on Demokraatliku Partei sees koalitsiooni asjus tõsine vaidlus ning märkimisväärne osa poliitikutest toetab koostööd Viie Tähe Liikumisega selle nimel, et hoida võimust eemal nii paremäärmuslased kui ka Berlusconi.

Opositsiooni jäämist toetavad küll eelmine peaminister Matteo Renzi ja tema liitlased, kuid näiteks partei ajutine liider Maurizio Martina on juba öelnud, et erakond soovib arutada konkreetseid ettepanekuid kõigiga, kellel on mandaat valitsuse moodustamiseks. Ning valimislubaduste ja programmi teemal on Demokraatlik Partei ja Viie Tähe Liikumine kõige sarnasematel seisukohtadel.

Kui kõik katsed valitsuskoalitsiooni luua liiva jooksevad, tuleb Mattarellal lõpuks kuulutada välja erakorralised valimised, mis senise logika kohaselt peaksid toimuma sügisel.

Samas pole 46 päeva kestnud poliitiline patiseis siiski Itaalia puhul veel rekordiks. Isegi eelmiste, 2013. aastal toimunud valimiste järel kulus valitsuse moodustamiseks 62 päeva.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: