Samost, Sildam ja Ruussaar: erakonnad pelgavad "Eesti 200" tulemist

Vikerraadio saates "Samost ja Ruussaar" pühapäeval osalenud ajakirjanikud Anvar Samost, Ainar Ruussaar ja Toomas Sildam leidsid, et manifesti "Eesti 200" koostajatele pole põhjust suur valimisedu ette näha, kuid erakondadel on neid ometigi põhjust peljata.

Samost tõi välja, et "Eesti 200" nimetab end liikumiseks mitte erakonda loovaks grupiks. Ta lisas, et sarnaselt on Soomes käitunud Harry "Hjallis" Harkimo, samuti Bepe Grillo Itaalias ja Emmanuel Macron Prantsusmaal.  

"Sellist mitte-erakondliku liikumise retoorikast on Eesti erutatud ilmega rääkinud ka Artur Talvik," sõnas Samost.

"Eesti 200" liikumine on Samosti hinnagul vajalik, kuna Eestis on Reformierakonna valitsemise ajast valitsenud suhtumine, kus programmidesse nopitakse arengukavadest ideid, mis niikuinii teoks saavad sõltumata võimulolijatest.

"Erakonnad on mures, kuna neil on raskusi ideedega ja uute inimeste leidmisega, ka pole neil liidrina suurt ja karismaatilist nime," sõnas Samost.

Toomas Sildam nentis, et tal väga keeruline ette kujutada, kuidas kümme kuud enne valimisi saaks üks seltskond luua toimiva struktuuri. "Erakonna loomiseks vajalikud 500 inimest on lihtne kokku saada, kuid "Eesti 200" tekib paratamatult ajapuudus. Vaja on luua organisatsioon, sealhulgas piirkondlikud organisatsioonid," lausus Sildam.

Lisaks ei piisaks Sildami hinnagul "Eesti 200" sellest, et ületatakse lihtsalt valimiskünnis. "Näeme, et EKRE ja Vabaerakond rammisid end küll parlamenti, aga istuvad seal opositsioonis."

Ruussaar tõdes, et "Eesti 200" manifestist tema ühtegi lahendust välja ei lugenud, kuid sellele pole ka midagi ette heita. "Olid head probleemitõstatused, näiteks soov muuta Eesti tõsiseks e-riigiks. /.../ Manifesti suurim väärtus on see, et peab olema grupp inimesi, kes käiks välja ideid, mis sunniks erakondi tulema reaalse elu juurde tagasi."

Karnau: vaja on tugevat organisatsiooni

"Eesti 200" tulemise üle arutasid pühapäeval ka Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" saatejuhid Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau.

Lobjakas ütles, et üle pika aja on tegemist tõsise tormihoiatusega, kuid liikumise visioon on väga üldine ja lahendusi ei pakuta. "Manifestis on palju naiivset, lootus poliitikat ümber teha, seda ei juhtu," ütles ta.

Andrus Karnau tähendas, et poliitikasse tullakse selleks, et võtta võim ja liikumine peaks saama sel juhul erakonnaks. "On vaja tugevat organisatsiooni, et võimul olla ja püsida /.../ Kui nad tahavad suuremat mõju avaldada, siis ainuvõimalik tee on organiseeruda, muidu ei kardeta neid piisavalt."

Saated on kuulatavad siit:

"Samost ja Ruussaar"

"Olukorrast riigis"

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: