Erakondade juhtpoliitikud on "Eesti 200" suhtes soosivad

{{1525342620000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Suuremate erakondade juhtpoliitikud suhtuvad üldjoontes uue poliitilise liikumise "Eesti 200" algatusse heatahtlikult.

Keskerakonna esimees peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et tema ise ja Keskerakond toetavad algatust ning ka siis, kui liikumisest tekib uus erakond. "Inimesed soovivad Eesti ühiskonda edasi viia ja meie oleme koostööks valmis," sõnas Ratas. "Soovin nendele meestele ja naistele väga palju jõudu."

Ta lisas, et ei saa nõustuda politoloog Ott Lumi väitega nagu oleks praegused poliitilised jõud närtsinud. "Olen näinud valitsuses küsimuste lahendamisel innovatsiooni ja värskust, me et tegele tagasivaatamisega, vaid edasivaatamisega. Soovin nendele meestele ja naistele väga palju jõudu."

Urve Palo kutsus inimesi erakondadega liituda

Ettevõtlusminister Urve Palo Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast (SDE) kutsus üles liituma olemasolevate erakondadega.

"Inimeste vahetumine on normaalne protsess, tipp-poliitika on väga väsitav. Vaja on uut vaadet ja uut pilku. Meil on neli suuremat erakonda, võimalik on valida nende vahelt, kui inimesed tahavad uut ja värskust, siis valige mõni olemasolev erakond," ütles Palo. "Kodanikualgatus on väga okei ja miks mitte teha ka uus erakond. Aga kutsuda tublisid Eesti kodanikke erakonda, siis üks sajast võib-olla tuleb."

Siseminister Andres Anvelt, kes samuti kuulub SDE-sse, lisas, et igasugune konkurents on teretulnud. "Kui lugesin selle manifesti läbi, siis selge on see, et need küsimused on kõik samad, mille üle meie oma juhatustes debateerime, vaatame ka ette kuni 20 aastaks. Elagu konkurents, ka poliitikas," ütles Anvelt.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv rahandusminister Toomas Tõniste märkis, et alati tore, kui uued jõud on tulemas. "Kindlasti on neil koht poliitikamaastikul olemas."

IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder tõdes, et manifest on väga üldsõnaline ning ei paku midagi uut välja.

"Aga eks nii nagu nad isegi ütlevad, et neil ei ole veel maailmavadet ja nad otsivad ennast. Nii et anname aega neil endid avada," kommenteeris Seeder.

Kaja Kallase sõnul kattuvad "Eesti 200" vaated Reformierakonna omadega

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles ERR-ile, et suhtub algatusse positiivselt. "Hea meel on näha, et manifestis esitatud ideed on ka väljaspool Reformierakonda olulised. Mitmetele neist võib vabalt alla kirjutada." Kallas tõi näiteks regulatsioonide vähendamise ja e-riigi võimekuse suurendamise.

Mis puudutab "Eesti 200" põhjal erakonna loomist, siis Kallase sõnul on esmatähtis manifestis toodud ideede elluviimine, kaasates ja veendes olemasolevaid erakondi. "Kui luuakse uus erakond, kuhu muuhulgas lähevad teistest erakondadest lahkunud inimesed, siis see juba muu eesmärk," lausus Kaja Kallas.

Jaak Madison manifestist: ülespuhutud mõtted, ei sisu ega tegu

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Jaak Madison oli "Eesti 200" manifesti suhtes kriitiline.

"Antud idee on selgelt mõttetult ülespuhutud, kuna pole seal ei sisu ega tegu. Lugedes nende nn "manifesti", siis kui rõhutakse ideedele, mitte maailmavaatele, siis on tegu väga absurdse olukorraga. Ilma maailmavaateta ei saa olla ka ideid," rääkis Madison ERR-ile.

Teiseks pole Madisoni väitel manifestis ühtegi uudset ja löövat ideed, kuid ega sealgi pole midagi imestada. "Selle aktiivgrupi inimesed on küll kindlasti end teostanud erinevatel elualadel, kuid oma avaldustes on mitmed neist väga tugevalt liberaalsed ja vasakule kalduvad olnud. Seega isegi kui sealt midagi tekib, selline 500 liikmeline erakond, siis sööb see küll ehk sotside ja Reformierakonna hääli, kuid suuremal määral see midagi ei muuda."

Artur Talvik: toetan väga seda initsiatiivi ja soovi asju teistmoodi teha

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul näitab järjest enam, et vana ülesehitusega parteide aeg hakkab läbi saama. "Inimesed on tänases poliitsüsteemis ja parteipoliitikutes totaalselt pettunud. Olen ka ise Vabaerakonnas rääkinud sellest ning juhtinud meid suunas, kus meie tegevust mõistetaks kui liikumist, mitte parteilist tegevust."

Ta lisas, et Vabaerakond on lasknud lasknud ennast peksta maailmavaate puudumise pärast, kuid nagu näha, on tulnud välja liikumine, kellel seda üldse pole. "Ehk et asi pole maailmavaates, asi on sisus ning tahtmises Eesti elu paremaks teha. Meil on see soov jätkuvalt samuti olemas! Toetan väga seda initsiatiivi ja nende soovi teha asju teistmoodi," rääkis Talvik.

Kui "Eesti 200" programmist rääkida, siis Talviku sõnul seal väga palju uut pole. "Kui vaadata tagasi Vabaerakonna tulekule 2015. aastal, siis nende avaldatul ja meie programmil on väga palju ühist. Julge idee, mille eraldi soovin välja tuua, vast on rahvuste integreerimine."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: