Pašinjani parteikaaslased on kindlad Armeenia võimuvahetuses

Armeenia opositsioonipoliitik Nikol Pašinjan.
Armeenia opositsioonipoliitik Nikol Pašinjan. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Armeenias vahetub 8. mail võim, ütles Armeenia parlamendi liige, opositsioonierakonna Elk saadik Edmon Marukjan esmaspäeval.

"Kõik allkirjad Nikol Pašinjani peaministriks esitamiseks on koos, nagu juba varem öeldi. Homme valitakse ta peaministriks ja toimub võimuvahetus," ütles Marukjan parlamendis teabetunnis.

Tema sõnutsi teeb Elki fraktsioon "sametrevolutsiooni kapitaliseerimiseks ja soodsate muutuste tekitamiseks Armeenia elus kõik võimaliku".

"Kui võrrelda Gruusia ja Ukraina sündmustega, siis me oleme kõigist ees. Praegu on kõige tähtsam järk. Pärast Gruusia rooside revolutsiooni järgnesid riigis tõsised reformid, muudeti riigi aluseid, millest rääkisid kõik. Praegu me peame tegema rohkem kui nemad. Me siseneme keerulisse järku," ütles Marukjan.

1. mail hääletas Armeenia 101-kohaline parlament häältega 45 poolt ja 56 vastu Pašinjani kandidatuuri maha.

Valitsev Vabariiklik Partei, kelle vastuseisu tõttu Pašinjani teisipäeval peaministriks ei valitud, teatas kolmapäeval, et kavatseb toetada kolmandiku parlamendisaadikute poolt üles seatavat kandidaati ehk Pašinjani.

Pašinjan on lubanud, et kui ta peaks peaministriks saama, korraldatakse riigis kahe kuu jooksul ennetähtaegsed parlamendivalimised.

Armeenias kestab poliitiline kriis alates 12. aprillist, kui opositsioon alustas meeleavaldusi endise presidendi ja peaministri Serž Sargsjani katsete vastu uue valitsemissüsteemi raames võimule jääda.

Protestid vallandas Sargsjani otsus jääda presidendiametist lahkumise järel võimule peaministrina pärast Armeenia üleminekut presidentaalselt valitsemissüsteemilt parlamentaarsele süsteemile eesotsas suurte volitustega peaministriga.

Parlament valiski 9. aprillil presidendina teise ametiaja lõpetanud Sargsjani 17. aprillil peaministriks, kuid ta otsustas kuus päeva hiljem protestide survel tagasi astuda.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: