Armeenia võimupartei lubas Pašinjani uuel hääletusel toetada

{{1525297260000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Armeenia võimuerakond Vabariiklik Partei lubas neljapäeval, et toetab protestiliikumise ja opositsioonierakonna Elk fraktsiooni juhi Nikol Pašinjani kandideerimist peaministriks järgmisel nädalal parlamendis korraldataval uuel hääletusel.

Vabariiklik Partei teatas, et toetab igat peaministrikandidaati, kelle esitab vähemalt üks kolmandik seadusandjatest. Pašinjani väitel on tal selline toetus olemas.

Vabariiklaste asejuht Armen Ašotjan kinnitas uudisteagentuurile AP kokkulepet hääletuse osas, mis korraldatakse järgmisel teisipäeval.

"Kui tänavatel püsib rahu, siis nagu kokku leppisime, aitame kaasa tema valimisele," sõnas ta.

Armeenia protestiliider kutsus meeleavaldusi lõpetama

Pašinjan kutsus üles lõpetama protestid ja kinnitas, et kõik erakonnad on valmis teda järgmise nädala peaministrivalimistel toetama.

"Küsimus on sisuliselt lahendatud," ütles Pašinjan kümnetele tuhandetele poolehoidjatele Jerevanis toimunud meeleavaldusel. "Kõik fraktsioonid ütlesid, et toetavad minu kandidatuuri ... Me peatame protestid ja kavatseme puhata."

Teisipäeval hääletas Armeenia 101-kohaline parlament häältega 45 poolt ja 56 vastu Pašinjani kandidatuuri maha.

Armeenia parlamendispiikri Ara Bablojani sõnul tulevad uued valimised 8. mail.

Valitsev Vabariiklik Partei, kelle vastuseisu tõttu Pašinjani teisipäeval peaministriks ei valitud, teatas kolmapäeval, et kavatseb toetada kolmandiku parlamendisaadikute poolt üles seatavat kandidaati ehk Pašinjani.

"Vabariiklik Partei ei nimeta oma kandidaati, vaid toetab kandidaati, kelle esitab kolmandik parlamendiliikmetest," lausus vabariiklaste parlamendisaadik Vagram Bagdasarjan ajakirjanikele.

Pašinjani enda erakond Elk, ja parlamendis esindatud ülejäänud poliitilised jõud Dašnaktsutjun ja Tsarukjan on lubanud toetada protestiliidri kandidatuuri.

Bagdasarjan kutsus opositsiooni toetajaid ühtlasi lõpetama teede blokeerimist ja naasma põhiseaduse raamidesse. Tema sõnul ei toetanud võimupartei teisipäeval Pašinjani, sest ei saanud eelnevalt vastuseid mitmele küsimusele.

Pašinjani toetav rahvaliikumine korraldas kolmapäeval Armeenias üldstreigi, seisates kogu riigis raudteeliikluse ning Jerevanis pea kogu liikluse ning riigiasutuste töö.

Pašinjan on lubanud, et kui ta peaks peaministriks saama, korraldatakse riigis kahe kuu jooksul ennetähtaegsed parlamendivalimised.

Armeenias kestab poliitiline kriis alates 12. aprillist, kui opositsioon alustas meeleavaldusi endise presidendi ja peaministri Serž Sargsjani katsete vastu uue valitsemissüsteemi raames võimule jääda.

Protestid vallandas Sargsjani otsus jääda presidendiametist lahkumise järel võimule peaministrina pärast Armeenia üleminekut presidentaalselt valitsemissüsteemilt parlamentaarsele süsteemile eesotsas suurte volitustega peaministriga.

Parlament valiski 9. aprillil presidendina teise ametiaja lõpetanud Sargsjani 17. aprillil peaministriks, kuid ta otsustas kuus päeva hiljem protestide survel tagasi astuda.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: