Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Talvik kardab Vabaerakonna liitumist IRL-iga

Artur Talvik
Artur Talvik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Laupäevani ametis olev Vabaerakonna esimees Artur Talvik leiab, et kui Vabaerakond ei muutu tagasi poliitiliseks liikumiseks, ootab erakonda ees liitumine IRL-iga. Arvatavalt erakonna esimeheks valitava Andres Herkeli meeskonna kohta ütleb Talvik, et see koosneb inimestest, keda iseloomustab "broilersüsteemi mõtlemine" ja poliittehnoloogia. 

"Ma tahaks, et Vabaerakonna poliitilise liikumise staatus tuleks tagasi. Oma mittekandideerimisega ma üritasingi raputada ja panna inimesi mõtlema selles suunas," ütles Talvik ERR-ile.

"Kui ei tehta Vabaerakonnast taas sellist platvormi, kuhu tahaksid liituda inimesed, kes ei pea end parteilasteks, siis tõenäoline järgmine variant on liitumine IRL-iga ja see on minule absoluutselt vastuvõetamatu," lausus ta.

Talviku sõnul ei näe ta Vabaerakonna esimeheks kandideerijate seas inimest, kes tema visiooni jagaks.

"Ma eelistaks sellist inimest, kes tajub, et Vabaerakond ei ole tavamõistes partei ja et ta oleks platvorm sellistele inimestele, kes ei taha end siduda tavamõttes parteiga, aga on valmis osalema poliitikas ja valmis võtma vastutust ja läbi viima muutusi ühiskonnas. Praegu ma otseselt sellist inimest ei näe," rääkis Talvik.

"Seetõttu see esimehe valik ei ole üldse nii tähtis," lisas ta.

Talvik tunnistas siiski, et kui Andres Herkelil oleks teine meeskond, siis ta toetaks teda erakonna esimehena.

"Täna on tema meeskond selline, millesse ma absoluutselt ei usu. Nad evivad sellist vana parteilist mõtlemist, mis on selline broilersüsteemi mõtlemine ja lähtub nende inimeste soovist, kes tahavad olla poliitikas sooja koha pärast. See meeskond on väga poliittehnoloogiline," sõnas Talvik.

Vabaerakonnast lahkuma Talvik ei hakka. "Esialgu ma ei lahku kuhugi. Vaatame, mis uus olukord toob," ütles ta veel.

Andres Herkel on varem ERR-ile kinnitanud, et tema Vabaerakonna ja IRL-i ühinemisse ei usu ega pea ka seda võimalikuks, kuna ligi 8700 liikmega IRL lihtsalt neelaks 600 liikmega Vabaerakonna alla.

"Meil pole mingit põhjust vahetada oma karikakraidentiteeti mõne vana ja väsinud kujundi vastu, mida meile võib-olla pakutakse. Tulevikku suunatus tõmbab inimesi teistest erakondadest pigem meie poole," märkis Herkel.

Laupäeval toimub Tallinnas Vabaerakonna üldkogu, kus valitakse erakonnale uus esimees ja juhatus. Erakonna esimeheks kandideerivad Andres Herkel, Tarmo Kaldma, Viktoria Lukats ja Olev Vaher. Algselt teatasid oma kandideerimisest ka Jüri Saar ja Artur Talvik, kes hiljem sellest loobusid.

ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i viimase, aprillikuise küsitluse järgi oli nii IRL-i kui ka Vabaerakonna toetus allpool valimiskünnist - vastavalt neli ja kolm protsenti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: