Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Di Maio: Itaalia võimukoalitsiooni loomiseks läheb vaja veel paar päeva

{{1526314980000 | amCalendar}}
Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio ajakirjanike ees.
Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio ajakirjanike ees. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Erakonna Viie Tähe Liikumine juht Luigi Di Maio ütles esmaspäeval, et tema erakonnal ja võimalikul valitsuspartneril Liigal läheb vaja veel "paar päeva", et valitsusprogrammis lõplikult kokkuleppele jõuda.

Sellise avalduse tegi Di Maio pärast kohtumist president Sergio Mattarellaga, vahendas Reuters.

"Me ütlesime presidendile, et meil on vaja veel paar päeva, et läbirääkimised politiiliste küsimuste üle kindlalt lõpule viia ning et moodustada valitsus meie riigis muudatuste ellu viimiseks," selgitas M5S-i juht ajakirjanikele.

Itaalia paremäärmuslaste liider teatas lahendamata võtmeküsimustest

taalia paremäärmusliku Põhjaliiga liider Matteo Salvini ütles esmaspäeval, et uue valitsuse moodustamist populistliku Viie Tähe Liikumisega (M5S) viivitavad endiselt mitmed lahendamata "võtmeküsimused".

Salvini sõnul on Liigal ja M5S-il erinevad vaated teatud võtmetähtsusega küsimustele, nagu taristu, sisseränne ja Itaalia suhted Euroopa Liiduga.

Di Maio teatas pühapäeval esialgsest kokkuleppest

Märtsikuistel valimistel Itaalia suurimaks erakonnaks kerkinud Viie Tähe Liikumise juht Di Maio teatas pühapäeva õhtul, et tema partei ja erakond Liiga on leppinud kokku valitsuskoalitsiooni programmis.

Di Maio lisas, et hetkel käivad veel läbirääkimised selle üle, kes võimalikku koalitsiooni juhtima hakkab, kui tema sõnul oli pühapäev "produktiivne päev".

Samas kinnitas ta, et peaministriks ei saa olema mõni nn tehnokraadist kompromisskandidaat ja et selles kandidaadis olevat samuti juba kokku lepitud. Tulevase peaministri nime ta ei maininud. Nii Di Maio kui ka Liiga juht Matteo Salvini on kompromissi nimel ise loobunud peaministriks pürgimast.

Itaalia president Sergio Mattarella andis sel nädalal kahele parteile lisaaega järjekordseteks läbirääkimisteks, et üle kahe kuu kestnud poliitilisele patiseisule lõpp teha. Esmaspäeval peaksid kahe partei esindajad uuesti riigipea juurde minema, et oma kokkuleppest ülevaade anda.

Kui Viie Tähe Liikumise ja Liiga kokkulepe nüüd püsima jääb, ei lähe käiku stsenaarium, mille kohaselt oleks Mattarella pannud ametisse ajutise neutraalse valitsuse eesmärgiga korraldada peagi uued ja erakorralised valimised.

Kahe äärmuslikus populismis süüdistatud erakonna valitsus Euroopa suuruselt kolmanda majandusega riigis võib analüütikute hinnangul tekitada mitmeid probleeme.

Esiteks on mõlemad parteid jaganud ohtralt lubadusi, mille täitmiseks läheks vaja oluliselt rohkem raha, miljardeid lisaeurosid.

Kuigi nii M5S kui ka Liiga on oma varasemaid Euroopa Liidu vastaseid seisukohti ja retoorikat leevendanud, soovivad nad endiselt mitmeid EL-i seniseid reegleid muuta või neid eirata, seda eriti rahanduspoliitikas. Ehk pikk aega on kardetud, et Itaalias võib vale juhtimise korral tekkida kunagisele Kreeka rahanduskriisile sarnane olukord ning Itaalia puhul oleks selle kriisi mõju ülejäänud Euroopale palju suurem.

Rahvusvahelises mõttes on tulevase Itaalia valitsuse koosseis oluline nii Euroopa Liidu tulevikku silmas pidades - tehtud on ju ka ähvardusi EL-ist välja astuda - kui ka NATO koostööd arvestades.

Olukord, kus valitsuskoalitsiooni moodustaksid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, tähenda sisuliselt seda, et olulist NATO ja EL-i liikmesriiki juhiks valitsus, kus mõlemad osapooled, eriti paremäärmuslikuks peetud Liiga juht Salvini isiklikult, on paistnud silma äärmiselt Kremli-meelsete avaldustega.

Salvini on võtnud ägedalt sõna Venemaad puudutavate sanktsioonide vastu, külastanud korduvalt Venemaad ja kohtunud seal juhtivate võimupoliitikutega ning osalenud fotosessioonidel T-särgiga, millel on kujutatud Venemaa president Vladimir Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: