Itaalia protestiparteid on valitsusprogrammis kokku leppinud

Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio.
Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Märtsikuistel valimistel Itaalia suurimaks erakonnaks kerkinud Viie Tähe Liikumise (M5S) juht Luigi Di Maio teatas pühapäeva õhtul, et tema partei ja erakond Liiga on leppinud kokku valitsuskoalitsiooni programmis.

Di Maio lisas, et hetkel käivad veel läbirääkimised selle üle, kes võimalikku koalitsiooni juhtima hakkab, kui tema sõnul oli pühapäev "produktiivne päev", vahendasid BBC, Politico ja Wall Street Journal.

Samas kinnitas ta, et peaministriks ei saa olema mõni nn tehnokraadist kompromisskandidaat ja et selles kandidaadis olevat samuti juba kokku lepitud. Tulevase peaministri nime ta ei maininud. Nii Di Maio kui ka Liiga juht Matteo Salvini on kompromissi nimel ise loobunud peaministriks pürgimast.

Itaalia president Sergio Mattarella andis sel nädalal kahele parteile lisaaega järjekordseteks läbirääkimisteks, et üle kahe kuu kestnud poliitilisele patiseisule lõpp teha. Esmaspäeval peaksid kahe partei esindajad uuesti riigipea juurde minema, et oma kokkuleppest ülevaade anda.

Kui Viie Tähe Liikumise ja Liiga kokkulepe nüüd püsima jääb, ei lähe käiku stsenaarium, mille kohaselt oleks Mattarella pannud ametisse ajutise neutraalse valitsuse eesmärgiga korraldada peagi uued ja erakorralised valimised.

Kahe äärmuslikus populismis süüdistatud erakonna valitsus Euroopa suuruselt kolmanda majandusega riigis võib analüütikute hinnangul tekitada mitmeid probleeme.

Esiteks on mõlemad parteid jaganud ohtralt lubadusi, mille täitmiseks läheks vaja oluliselt rohkem raha, miljardeid lisaeurosid.

Kuigi nii M5S kui ka Liiga on oma varasemaid Euroopa Liidu vastaseid seisukohti ja retoorikat leevendanud, soovivad nad endiselt mitmeid EL-i seniseid reegleid muuta või neid eirata, seda eriti rahanduspoliitikas. Ehk pikk aega on kardetud, et Itaalias võib vale juhtimise korral tekkida kunagisele Kreeka rahanduskriisile sarnane olukord ning Itaalia puhul oleks selle kriisi mõju ülejäänud Euroopale palju suurem.

Rahvusvahelises mõttes on tulevase Itaalia valitsuse koosseis oluline nii Euroopa Liidu tulevikku silmas pidades - tehtud on ju ka ähvardusi EL-ist välja astuda - kui ka NATO koostööd arvestades.

Olukord, kus valitsuskoalitsiooni moodustaksid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, tähenda sisuliselt seda, et olulist NATO ja EL-i liikmesriiki juhiks valitsus, kus mõlemad osapooled, eriti paremäärmuslikuks peetud Liiga juht Salvini isiklikult, on paistnud silma äärmiselt Kremli-meelsete avaldustega.

Salvini on võtnud ägedalt sõna Venemaad puudutavate sanktsioonide vastu, külastanud korduvalt Venemaad ja kohtunud seal juhtivate võimupoliitikutega ning osalenud fotosessioonidel T-särgiga, millel on kujutatud Venemaa president Vladimir Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: