Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia tekkiv võimuliit tahab kustutada 250 miljardi euro suuruse võla

Liiga juht Matteo Salvini.
Liiga juht Matteo Salvini. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Erakonna Liiga juht Matteo Salvini teatas teisipäeva hilisõhtul, et võimukõnelused erakonnaga Viie Tähe Liikumine (M5S) on jõudnud lõpusirgele. Samal ajal jõudis ka avalikkuse ette kahe populismis süüdistatud partei ühine programm, mille puhul on märgata, et valimiskampaania ajal jagatud väga kulukad ja paljude arvates ka utoopilised lubadused pole kuhugi kadunud.

"Me oleme lõpusirgel," vahendas Bloomberg Salvini Facebooki-postitust. "Ma töötan lõpuni selle nimel, et näha, kas see on võimalik."

Huffington Posti Itaalia väljaanne aga avaldas läbirääkimistel kirja pandud võimuprogrammi mustandi.

Selle üheks osaks on plaan nõuda Euroopa Keskpangalt umbes 250 miljardi euro suuruse võla kustutamist, samuti ka uusi protseduurireegleid, mille abil saaksid liikmesriigid eurost loobuda ja "taastada oma rahandusliku suveräänsuse".

Samuti on mustandis kirjas soov rakendada kodanikupalka, mis läheks riigieelarves maksma umbes 17 miljardit eurot aastas.

Samas kirjutab ajaleht La Repubblica, et M5S-i poolt tuli algatus eurot puudutavaid nõudmisi pehmendada.

Uudisteagentuurile Ansa ütles M5S-i juht Luigi Di Maio, et mustand on märkimisväärselt muutunud küsimustes, mis puudutasid riigivõlga, ühisraha eurot ja mitmeid muid teemasid. "Kõike on paremaks tehtud ja igal juhul paljusid asju, millest uudistes räägitakse, programmis enam ei ole," rõhutas ta.

Parteide pressiesindajad aga ei vastanud päringutele, kas hiiglasliku võla kustutamise nõudmine on endiselt jõus.

Samuti pole parteijuhid ikka veel teatanud, kelle nad peaministrikandidaadiks esitavad. Ise on nad lubanud, et nemad peaministriks enam ei pürgi.

Nii Di Maio kui ka Salvini on kinnitanud, et uuele võimalikule koialitsioonileppele annavad heakskiidu ka nende parteide liikmed.

Esmaspäeval nõustus president Sergio Mattarella andma parteidele veel lisaaega läbirääkimisteks. Kui võimulepet aga ikkagi ei sünni, on võimalus naasta oma vahepeale plaani juurde ja nimetada riigile ajutine "neutraalne" peaminister. Liiga ja M5S on aga kinnitanud, et hääletaksid sellise peaministrikandidaadi maha ja see samm tähendaks juba uusi valimisi.

Taust

Itaalia paremäärmusliku Põhjaliiga liider Matteo Salvini ütles esmaspäeval, et uue valitsuse moodustamist populistliku Viie Tähe Liikumisega (M5S) viivitavad endiselt mitmed lahendamata "võtmeküsimused".

Salvini sõnul on Liigal ja M5S-il erinevad vaated teatud võtmetähtsusega küsimustele, nagu taristu, sisseränne ja Itaalia suhted Euroopa Liiduga.

Di Maio teatas pühapäeval esialgsest kokkuleppest

Märtsikuistel valimistel Itaalia suurimaks erakonnaks kerkinud Viie Tähe Liikumise juht Di Maio teatas pühapäeva õhtul, et tema partei ja erakond Liiga on leppinud kokku valitsuskoalitsiooni programmis.

Di Maio lisas, et hetkel käivad veel läbirääkimised selle üle, kes võimalikku koalitsiooni juhtima hakkab, kuid tema sõnul oli pühapäev "produktiivne päev".

Samas kinnitas ta, et peaministriks ei saa olema mõni nn tehnokraadist kompromisskandidaat ja et selles kandidaadis olevat samuti juba kokku lepitud. Tulevase peaministri nime ta ei maininud. Nii Di Maio kui ka Liiga juht Matteo Salvini on kompromissi nimel ise loobunud peaministriks pürgimast.

Kui Viie Tähe Liikumise ja Liiga kokkulepe nüüd püsima jääb, ei lähe käiku stsenaarium, mille kohaselt oleks Mattarella pannud ametisse ajutise neutraalse valitsuse eesmärgiga korraldada peagi uued ja erakorralised valimised.

Kahe äärmuslikus populismis süüdistatud erakonna valitsus Euroopa suuruselt kolmanda majandusega riigis võib analüütikute hinnangul tekitada mitmeid probleeme.

Esiteks on mõlemad parteid jaganud ohtralt lubadusi, mille täitmiseks läheks vaja oluliselt rohkem raha, miljardeid lisaeurosid.

Kuigi nii M5S kui ka Liiga on oma varasemaid Euroopa Liidu vastaseid seisukohti ja retoorikat leevendanud, soovivad nad endiselt mitmeid EL-i seniseid reegleid muuta või neid eirata, seda eriti rahanduspoliitikas. Ehk pikk aega on kardetud, et Itaalias võib vale juhtimise korral tekkida kunagisele Kreeka rahanduskriisile sarnane olukord ning Itaalia puhul oleks selle kriisi mõju ülejäänud Euroopale palju suurem.

Rahvusvahelises mõttes on tulevase Itaalia valitsuse koosseis oluline nii Euroopa Liidu tulevikku silmas pidades - tehtud on ju ka ähvardusi EL-ist välja astuda - kui ka NATO koostööd arvestades.

Olukord, kus valitsuskoalitsiooni moodustaksid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, tähendab sisuliselt seda, et olulist NATO ja EL-i liikmesriiki juhiks valitsus, kus mõlemad osapooled, eriti paremäärmuslikuks peetud Liiga juht Salvini isiklikult, on paistnud silma äärmiselt Kremli-meelsete avaldustega.

Salvini on võtnud ägedalt sõna Venemaad puudutavate sanktsioonide vastu, külastanud korduvalt Venemaad ja kohtunud seal juhtivate võimupoliitikutega ning osalenud fotosessioonidel T-särgiga, millel on kujutatud Venemaa president Vladimir Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: