EL-i pealäbirääkija: Suurbritannia lõpetagu peitusemäng kõnelustel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier kutsus laupäeval Suurbritanniat lõpetama peitusemängu lahkumisläbirääkimistel.

"Selleks, et tõhusalt läbi rääkida, on vaja teada, mida teine pool tahab. Läbirääkimised ei saa olla peitusemäng," ütles Barnier Lissabonis EL-i õigusekspertide kohtumisel peetud kõnes.

Üks kõrge EL-i ametnik ütles neljapäeval, et selle nädala läbirääkimiste järgi otsustades ei ole Suurbritannia EL-i lahkumise otsuse tagajärgi ikka veel aktsepteerinud.

Briti rahandusminister vastas sellele tõdemusega, et sellised märkused ei aita kõnelustele kaasa.

Brüssel ootab 28.-29. juuni tippkohtumiseks edusamme Iiri piiri küsimuses, et jõuda Suurbritannia EL-ist lahkumise tingimustes kokkuleppele aegsasti enne selle liidust lahkumist 2019. aasta märtsis. EL-i ametnike sõnul tuleb Suurbritannia lahkumislepingus kokkuleppele jõuda oktoobriks, et EL-i liikmesmaade parlamentidele ja Euroopa Parlamendile jääks lepingu heakskiitmiseks piisavalt aega.

Barnier ütles laupäeval, et Suurbritannia peab "vaatama näkku nii EL-i kui ka Brexiti tegelikkusele" ja lõpetama ebamõistlike nõudmiste esitamise oma tulevaste suhete kohta ühendusega.

Endine Prantsuse minister toonitas, et Suurbritannia on otsustanud EL-ist lahkuda ja Londoni hiljutised ettepanekud jääda mõnede EL-i institutsioonide või agentuuride liikmeks ei ole tõsiseltvõetavad.

EL-i pealäbirääkija sõnul keeldub blokk võtmast vastutust Brexiti mis tahes halbade tagajärgede eest. "Ma näen kiusatust loopida süüdistusi, mis sisaldaksid Brexiti negatiivsete tagajärgede veeretamist EL-i kaela." 

"Aga see ei avaldaks meile muljet. See ei avaldaks mulle muljet," ütles Barnier, rääkides üksikasjalikult ka õigusekspertide jaoks tähtsast teemast, mis puudutab jurisdiktsiooni.

Ta hoiatas Suurbritanniat, et suutmatus jõuda kokkuleppele lahkumislepingu jurisdiktsioonis, mis kinnitaks EL-i kohtu esmasuse, laseks leppe põhja.

Barnier lükkas tagasi Suurbritannia ettepaneku lahendada Brexiti järgsed õiguslikud konflikti ühise poliitilise komitee kaudu, käies välja idee, et Briti kohtud jäävad kaheksa aastat kestva ülemineku jooksul allutatuks EL-i kohtule.

See ettepanek ärritab kindlasti nn kõva Brexiti toetajaid Briti valitsuses ja parlamendis.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: