Trump: ma lahendasin Põhja-Korea tuumaprobleemi

{{1529074320000 | amCalendar}}
Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP Photo/KCNA/KNS/Scanpix

USA president Donald Trump väitis reedel, et on suutnud Põhja-Korea tuumaprobleemi suuresti lahendada.

Teisipäeval Singapuris Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kohtunud Trump ütles reedel ajakirjanikele, et enne ametisse astumist öelnud eelmine president Barack Obama talle, et Ühendriikide jaoks on kõige ohtlikum probleem Põhja-Korea tuumaprogramm.

"Ma lahendasin selle probleemi," kuulutas ta ja lisas, et nüüdseks on see mälestus, sest "probleem on suuresti lahendatud".

"Me allkirjastasime väga hea dokumendi," kiitis Trump. "Aga veel tähtsam kui see dokument on minu head suhted Kim Jong-uniga."

"See on väga tähtis. Nüüd ma võin talle helistada. Ma andsin talle väga otsese numbri. Ta võib nüüd mulle helistada, kui tal on probleeme. Me suhtleme."

"Inimesed on šokis," jätkas USA president. "Nad arvasid, et Trump kavatseb sisse tungida, et ta hakkab igale poole pomme viskama. Hoopis vastupidi."

Trump: Põhja-Korea on hakanud USA sõdurite säilmeid tagastama

Põhja-Korea on hakanud tagastama Korea sõjas kadunuks jäänud USA sõdurite säilmeid, ütles president Donald Trump reedel.

Trump ütles usutluses Fox Newsile, et tema ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine on hakanud juba tulemusi andma: nad tagastavad "nende suurepäraste sõdurite säilmeid".

President tõrjus kriitikat Singapuri kohtumise ühisavalduse ebamäärasuse aadressil ja kinnitas, et sai kokkuleppes Kimiga kõik, mida soovis.

"Kui sa ei ole nõus kohtuma, siis tead, mis saad? Sa saad tuumasõja," kuulutas ta.

Trumpi-Kimi kohtumine teeb Iisraeli välisministeeriumile muret

Iisraeli välisministeeriumi siseraport reedab ametkonna mure USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri kim Jong-uni kohtumise pärast, mida valitsus on avalikult tervitanud.

Ministeeriumi teadusosakonna dokumendis, mis on saadetud laiali juudiriigi diplomaatidele üle maailma, öeldakse, et teisipäevane kohtumine tekitas küsimusi Põhja-Korea tuumadesarmeerimise lubaduse tõsiseltvõetavuse kohta, vahendas eratelekanal.

Kanal 10 ütles neljapäeva õhtul raportile viidates, et USA kohtumiseelsed avaldused täieliku, pöördumatu ja kontrollitava tuumadesarmeerimise vajadusest erinevad tublisti ühisavaldusest, kus viidatakse lihtsalt Põhja-Korea täielikule tuumavabaks muutmisele.

Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas reedel AFP-le, et dokument on ehtne, kuid keeldus üksikasju lisamast.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tervitas teisipäeval Trumpi ajaloolist tippkohtumist ja nimetas seda tähtsaks sammuks Korea poolsaare tuumarelvadest vabastamise püüetes.

Välisministeeriumi dokumendis osutatakse ka Jaapani, Lõuna-Korea meedia ja USA kongressi kahtlusele Põhja-Korea siiruses.

"Hoolimata Trumpi kuulutusest, et Põhja-Korea poliitikas on oodata kiireid muutusi, on tee sisulistele muutustele - kui need üldse tulevad - pikk ja aeglane," tsiteeris telekanal raportit.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: