Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA välisminister saabus Põhja-Koreasse

{{1530859140000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo saabus reedel kahepäevasele visiidile Pyongyangi, kus üritab teha Singapuri tippkohtumisel kokkulepitut üksikasjalikumaks.

See on Pompeo kolmas visiit Pyongyangi ja esimene pärast USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumist Singapuris 12. juunil.

Pompeo peab Pyongyangis reedel ja laupäeval kõnelusi ning lahkub siis Jaapanisse oma esimesele maailma ringreisile välisministrina.

Oodatakse, et Pyongyangis keskendub ta Põhja-Korea tuumarelvitustamise protsessi ning USA-Põhja-Korea suhete parandamise üksikasjalikumaks muutmisele.

"Meie liidrid andsid lubadusi Singapuri tippkohtumisel Põhja-Korea täieliku tuumarelvitustamise vallas ning esitasid kondikava sellest, kuidas võib välja näha muutunud USA-DPRK (Põhja-Korea) suhe," lausus Pompeo visiidi eel.

"Tippkohtumise lõppemise järel konsultatsioonid jätkusid. Sellel reisil otsin võimalust panna paika mõned nende lubaduste üksikasjad ja hoida hoogu sees nende asjade rakendamisel, mida kaks liidrit lubasid teineteisele ja maailmale. Ootan, et DPRK on valmis tegema sama," lisas ta.

Pompeo kohtus Kimiga mõlemal varasemal reisil -- mais enne Trumpi-Kimi tippkohtumist ja aprilli algul, kui ta oli Luure Keskagentuuri (CIA) juht.

Põhja-Korea mõistis hukka USA inimõigustealase kriitika

Põhja-Korea riigimeedia mõistis reedel USA välisministri visiidi eel hukka USA kriitika Põhja-Korea inimõigusolukorra suunal.

Seisukoht riiklikul veebilehel Uriminzokkiri avaldati mõni tund enne seda, kui USA välisminister Mike Pompeo saabus Pyongyangi kahepäevastele kõnelustele.

Veebilehe sõnul peaks Washington lõpetama Põhja-Korea provotseerimise "iganenud inimõiguste väljapressimisega" ajal, mil riigid üritavad suhteid parandada.

Uriminzokkiri tõi konkreetselt esile USA esindajatekoja resolutsiooni, mis pärineb juunist ja milles kutsuti USA valitsust arvama Põhja-Korea tuumarelvitustamise strateegiasse "inimõiguste täielik, tuvastatav ja pöördumatu parandamine".

Meedia: Pompeo viis Kim Jong-unile kingiks CD lauluga "Rocket Man"

USA välisminister Mike Pompeo võttis Põhja-Koreasse selle juhile Kim Jong-unile kingiks kaasa CD Elton Johni lauluga "Rocket Man" ("Raketimees"), edastas reedel Lõuna-Korea leht Chosun Ilbo.

Chosun Ilbo märgib, et Pompeol on kaasa ka teine kink, USA presidendi Donald Trumpi kiri.

Ajalehe Washingtoni allikate sõnutsi peegeldavad need Trumpi ootust, et Kim täidab oma Singapuri tippkohtumisel antud lubadused.

"Rocket Man" tuli Trumpi ja Kimi kohtumisel jutuks, kui viimane mainis, et Trump nimetas teda mullu pingete tipus "raketimeheks", ütles allikas.

"Trump küsis siis, kas Kim ei teagi seda laulu, ja Kim vastas, et ei," märkis allikas.

Leht märkis, et Enne Pompeo Pekingisse siirdumist meenus see jutt Trumpile ja käskis välisministril lauluga plaat Kimile viia. Lisaks kirjutas ta plaadile kaaskirja.

Elton Johni 1972. aastal üllitatud laul "Rocket Man" kuulub ajakirja Rolling Stone aegade 500 parima laulu nimistusse. Laulu kirjutas Bernie Taupin, kes sai innustust Ray Bradbury samanimelisest jutust

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: