Meedia: Jaapan langetas valmisolekut võimalikuks raketirünnakuks

Jaapani sõdur ja raketisüsteem PAC-3.
Jaapani sõdur ja raketisüsteem PAC-3. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Jaapan langetas sõjalist valmisolekut võimaliku Põhja-Korea raketirünnaku suhtes, kirjutas Jaapani meedia pühapäeval.

Ühendriikide liitlane Jaapan on sattunud surve alla leevendada oma hoiakut Pyongyangi suhtes pärast USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumist juunis.

Jaapani kaitsevägi peatas reedel programmi sõjalaevade Aegis saatmiseks Jaapani merele raketitõrje eesmärgil, kirjutas päevaleht Asahi Shimbun.

Jaapan on aga jätkuvalt valmis tulistama alla rakette, mis on tuvastatud luuresatelliitide abil, lisas ajaleht.

Tokyo võtab valmisoleku langetamisel eeskuju USA-lt, mis on langetanud oma sõjalist valmisolekut India-Vaikse ookeani regioonis, ütlesid ajalehele Jaapani julgeolekuametnikud.

Samuti otsustas Jaapan peatada evakuatsiooniõppused, mille käigus harjutatakse tegevust Põhja-Korea võimaliku raketirünnaku korral. Kaitseministeerium meedia teateid ei kommenteerinud.

Jaapani peaminister Shinzo Abe sõnas eelmisel kuul, et Jaapani valitsus on teinud Pyongyangile ettepaneku kõneluste organiseerimiseks Kim Jong-uniga.

Pärast Trumpi ja Kimi kõnelusi 12. juunil teatas USA president, et Ühendriigid kavatsevad peatada ühised sõjaõppused Lõuna-Koreaga.

Meedia: Kim palus Hiina presidendilt abi sanktsioonide leevendamisel

Põhja-Korea liider Kim Jong-un esitas Hiina presidendile Xi Jinpingile palve aidata lõpetada sanktsioone Pyongyangi vastu, kirjutas pühapäeval mitmetele anonüümsetele allikatele viidates Jaapani ajaleht.

Kim esitas palve oma kolmandal kohtumisel Xiga möödunud kuul Pekingis ning Hiina liider lubas teha kõik endast oleneva selle täitmiseks, vahendas Yomiuri Shimbun.

"Me tunneme suurt valu majandussanktsioonide tõttu. Nüüd, kus me oleme edukalt lõpule viinud USA ja Põhja-Korea tippkohtumise, soovin ma, et Hiina töötaks nende sanktsioonide ennetähtaegse lõpetamise suunas," olevat Kim lehe andmeil Xile öelnud.

Külma sõja aegsed liitlased on püüdnud taas korda seada suhteid, mis said kannatada Pyongyangi tuumakatsetuste ja Pekingi toetuse pärast sellest tulenevatele ÜRO sanktsioonidele.

Kim valis märtsis oma peamise majandusliku liitlase ja diplomaatilise kaitsja Hiina esimese ametliku välisvisiidi sihtpunktiks ning kohtus Xiga uuesti maikuus Hiina kirdeosas asuvas sadamalinnas Dalianis.

Kim palus Xilt abi Põhja-Korea majandust pärssivate sanktsioonide leevendamisel ja ärgitas Hiinat toetama Pyongyangi tuumakõnelustel Washingtoniga, seisab artiklis.

Xi omakorda ütles Kimile, et toetab aktiivselt Põhja-Korea reforme ja avanemist ning teeb proaktiivselt koostööd küsimustes, mis on nende jõupingutustega seotud, vahendas Yomiuri.

Ühtlasi kutsus ta Põhja-Koread üles jätkama konsultatsioone Hiinaga, kui see Ühendriikidega läbirääkimisi peab.

Hiina andis mullu märku, et ÜRO Julgeolekunõukogu võiks kaaluda Põhja-Korea vastu suunatud karistusmeetmete leevendamist.

Kimi kolmandas külaskäigus Hiinasse nähti sammu kinnitamaks Pekingile, et Pyongyang ei jäta pärast ajaloolist kohtumist USA presidendi Donald Trumpiga Hiina huvisid unarusse.

Hiina ja USA soovivad mõlemad näha Korea poolsaart tuumarelvavabana.

Kuid Peking on mures, et Washington ja Pyongyang võivad teineteisele läheneda Hiina arvel, milles omakorda nähakse ohtu oma julgeolekuhuvidele selles piirkonnas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: