Koread korraldavad lahutatud perede taasühinemiskohtumise augustis

{{1529649420000 | amCalendar}}
Kahe Korea kohtumine 22. juunil Kumgangi mäe kuurortlinnakus.
Kahe Korea kohtumine 22. juunil Kumgangi mäe kuurortlinnakus. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja- ja Lõuna-Korea leppisid reedel kokku, et Korea sõjas lahutatud perede järgmine taasühinemiskohtumine peetakse augustis.

"Taasühinemised peetakse 20.-26. augustil ja kummaltki poolelt on valitud 100 osavõtjat," öeldi reedel Souli-Pyongyangi ühisavalduses, mille edastas Lõuna-Korea ühinemisministeerium.

Kohtumised toimuvad Põhja-Korea Kumgangi mägikuurordis.

See oleks esimene selline kohtumine pärast 2015. aasta oktoobrit ja järjekordne samm Koreade vahelises diplomaatilises sulas.

Lõuna-Korea ametnikud hakkavad järgmisel nädalal Kumgangi kuurorti üle vaatama ja 4. augustiks esitavad pooled teineteisele lõpliku osavõtjate nimekirja.

1953. aastal poolsaare poolitamisega lõppenud kolmeaastase Korea sõja jooksul lahutati miljonid inimesed. Sestsaadik on paljud neist surnud lootuseta teisel pool piiri asuvaid sugulasi veel kunagi näha.

Sõja tõttu lahutatud perede viimane kohtumine peeti 2015. aasta oktoobris. Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un otsustasid 27. aprillil istungil, et lahutatud perede kohtumised peavad jätkuma.

Kohtumistest huvitatud lõunakorealastest, kes on end Lõuna-Korea Punase Risti juures registreerinud, on elus veel umbes 57 000. Enamik neist on rohkem kui 70 aastat vanad.

Moon: tippkohtumised on Korea igavese rahu nurgakivi

Kahe Korea ja Põhja-Korea-USA tippkohtumine panid nurgakivi Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmisele ja sellel igavese rahu saavutamisele, ütles Lõuna-Korea president Moon Jae-in reedel Moskvas.

"Tänu mõlema Korea ja Põhja-Korea-USA tippkohtumise edukusele pandi nurgakivi Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmisele ja sellel igavese rahu saavutamisele," ütles Moon Vene-Korea ärifoorumil.

President rõhutas, et see avab uued platsid kahepoolseks majanduskoostööks.

Neljapäeval ütles Moon kõnes riigiduumale, et Põhja-Korea astub tegelikke samme tuumarelvast loobumiseks ning Pyongyang ja Washington ei ole enam sõjaseisukorras.

Aastatel 1950-1953 kestnud Korea sõda lõppes relvarahuga ning Moon ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un leppisid aprilli lõpus ajaloolisel tippkohtumisel kokku püüelda ametliku rahulepingu sõlmimise poole veel sel aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: