Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: läheme valitsuskabinetti seisukohaga eriplaneering lõpetada

Urmas Reinsalu ja Helir-Valdor Seeder
Urmas Reinsalu ja Helir-Valdor Seeder Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et Isamaa läheb neljapäeval valitsuskabinetti seisukohaga, et Tartusse planeeritava tselluloositehase eriplaneering tuleb lõpetada. Seeder ei välistanud tehase võimalikku viimist Ida-Virumaale, kui seadus peaks seda võimaldama.

Seeder kinnitas ERR-ile, et Isamaa seisukoht on erakonnas läbi arutatud ja ei ole muutunud.

"Selle seisukoha me oleme välja kujundanud ja avalikkusele teada andnud. See on meil läbi arutatud eestseisuses. Meie seisukoht oli, et arvestades, milline on kohalike omavalitsuste ja kohalike elanike hoiak võimaliku uue tehase rajamise suhtes Tartu piirkonda, siis nii suure vastasseisu puhul ei pea me mõistlikuks selle eriplaneeringuga edasi minekut. Meie ettepanek ja initsiatiiv see oligi, miks see 21. juunil valitsuskabineti päevakorda tuleb," rääkis Seeder.

Seeder ei välistanud, et võiks uurida võimalusi tehase asukoha muutmiseks.

"Mina ei tea, võib-olla on võimalik näiteks planeeringu muutmine. Kui lõpetatakse Tartu piirkonnas ära tänases mõistes planeering ja näiteks uuritakse Ida-Virus, kui investorid on huvitatud ja kui kohalikud elanikud on nõus. Võib-olla tuleb seda sõnastada siis planeeringu muutmisena. Kas seda nüüd juriidiliselt on võimalik teha, kas seadus seda võimaldab, ma ei oska teile öelda, eks eksperdid ja targad peavad seda siis uurima ja mõtlema selle peale," lausus Seeder.

Eriplaneeringu lõpetamine ei peaks Seeder sõnul tähendama ka seda, et uuringuid ei võiks teha.

"Kindlasti ei tähenda see seda, et mingisugustel teaduslikel põhjustel või eesmärgil saada rohkem teada ei võiks tegeleda mingi uurimistegevusega, mis ei ole eriplaneeringu mõistes tehase ettevalmistamine. Tihtipeale öeldakse, et näete, nii tagurlik seisukoht, et nüüd me enam ei uuri ka oma loodust ja keskkonda. Need on erinevad asjad. Me räägime kitsalt eriplaneeringu protsessist, mis on käivitatud tehase rajamiseks ja sellega ei tohiks edasi minna. See on Isamaa seisukoht," rääkis Seeder.

Reinsalu tahaks rahvahääletusi

Justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles Vikerraadio saates Uudis+, et oluliste objektide eriplaneeringute puhul võiks kaaluda rahvahääletuse korraldamist.

"Kas selles tselluloositehase asjas teha Tartu piirkonnas mittesiduv rahvahääletus, siis tulevikku vaadates, mina seda ühe võimalusena rahva tahte väljaselgitamiseks küll ei pelgaks."

Samuti leidis Reinsalu, et kui näiteks Rail Balticu suhtes peaks diskussioonid väga teravaks minema, siis tuleks kaaluda ka selle puhul rahvahääletust.

"Inimeste tahtest demokraatlikus riigis üle sõita ei saa. Ma ei kujuta ette, et langetame otsuse, mis läheb valdava osa inimeste tahtega karjuvasse vastuollu. Kui inimestel on tunne, et see asi pole õige, siis see tunne on reaalsus."

Senistel andmetel on pigem eriplaneeringuga jätkamise poolt keskkonnaminister Siim Kiisler, sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ja rahandusminister Toomas Tõniste.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: