Seeder: praegusel kujul tselluloositehase planeeringuga edasi minna ei saa

{{1527584340000 | amCalendar}}
Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisus teeb valitsusele ettepaneku kaaluda alternatiivseid lahendusi Tartu piirkonda plaanitava tselluloositehase praegusele eriplaneeringule, ütles IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder.

Erakonna eestseisus arutas IRL-i Tartu piirkonna ettepanekut eriplaneering lõpetada ja jõudis seisukohale, et olukorras, kus kohalike inimeste ja ka omavalitsuste vastuseis tehasele on nii suur, ei saa riigi eriplaneeringuga praegusel kujul edasi minna.

"Me teeme koalitsioonipartneritele ettepaneku vaadata oma senised otsused ümber. Kas seda peab tegema läbi eriplaneeringu lõpetamise, läbi planeeringu ala muutmise - need on juriidilis-tehnilised küsimused. Kuidas see lahendatakse, seda peab otsustama nüüd valitsus ilmselt riigihalduse ministri ettepanekul," ütles Seeder ERR-ile.

"Me saame ju kõik aru, et sellise vastuseisu puhul demokraatlikus riigis ühte tehast sinna ka ei paigutata," lisas ta.

"Mulle tundub, et nii valitsus kui ka võimalikud investorid alahindasid seda reaktsiooni, ei olnud valmis selliseks reaktsiooniks nagu Tartus on tekkinud," märkis Seeder.

"See peab olema ikkagi investorite ja kohalike omavalitsuste koostöös sündiv projekt," sõnas ta veel.

Seeder ütles, et IRL ei nõua otseselt eriplaneeringu lõpetamist, aga ei ole ka selle vastu. Seederi sõnul võib vabalt edasi minna ka tavaplaneeringuga.

"Ma arvan üldse, et keskvõimu puhul peaks eriplaneeringut kasutama pigem niisugustel juhtudel, kus on tegemist näiteks riigikaitseliste objektidega, millest ei ole võimalik loobuda ka kohalike vastuseisu tõttu. Ja riigikaitselist objekti ei saa me paigutada näiteks Soome või Lätti, selle me peame ära paigutama oma riigi territooriumile. Või teatud infrastruktuuri objektidega, mis läbivad mitmeid omavalitsusi," rääkis Seeder.

Seeder rääkis, et eriplaneeringut ei ole tegelikult vaja ka uuringute läbi viimiseks. "Kui on olemas tahe, huvi ning võimekus uuringuid läbi viia, mis oleksid usaldusväärsed, siis seda saab teha ilma eriplaneeringut kehtestamata. Selleks ei ole mitte mingisugust takistust."

Seeder saatis vastavasisulise kirja ka erakonnakaaslastele. "Valitsus peab loobuma plaanist antud eriplaneering lõpuni viia algatatult kujul. Leiame, et tuleb astuda avatud dialoogi suurinvesteeringu arendajaga, et püüda leida tehasele uus asukoht," seisis kirjas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: