Kaja Kallas: puitu väärindavaid tehaseid oleks Eestisse vaja

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles Tartu lähistele plaanitava tselluloositehase teemat kommenteerides, et puitu väärindavaid tehaseid oleks Eestisse vaja. Tema hinnangul lollitab valitsus oma segaste seisukohtadega tselluloositehase teemal ettevõtjaid ja kui poolel teel planeeringu reegleid muudetakse on selle mõju ka majanduskeskkonnale.

"Selliseid tehaseid ju Eestisse on vaja, kui me mõtleme selle peale, et puitu peaks ikkagi väärindama, mitte seda lihtsalt niisama välja vedama. /.../ Me peaksime leidma kõikvõimalikke võimalusi, kuidas teha nii, et meil on siin suurema lisandväärtusega tooted ja suurema lisandväärtusega teenused," ütles Kallas ERR-ile.

"Minu meelest on oluline ka see, et kui on lepitud kokku mingid reeglid ja ettevõtjad nende reeglite järgi käituvad, siis neid reegleid ka tee peal muutma ei peaks. Ma arvan, et see pole ka õige, mida valitsus praegu teeb, kui ta lihtsalt ettevõtjaid lollitab öeldes, et peatatakse see menetlus," lisas ta.

Kallas rääkis, et ta ei ole kindel, kas seadus eriplaneeringu peatamist üldse võimaldab. Kui eriplaneeringu peatamine tehakse kuidagi kokkulepitud reegleid eirates, siis on Kallase sõnul sellel kindlasti mõju ka majanduskeskkonnale.

"See, mida mina ootaksin valitsuselt, oleks selge seisukoht. Ka ei on vastus, aga see on vähemalt selge ja arusaadav vastus, mitte mingi hämamine, kus antakse katteta lubadusi nii ettevõtjatele kui ka inimestele," sõnas Kallas.

Kallase erakonnakaaslane, Tartu linnapea Urmas Klaas on seisukohal, et eriplaneeringu lõpetamiseks on piisavalt aluseid. Kallase sõnul peabki Klaas kohalike inimeste huve kaitsma. "See, et Urmas Klaas on kaitsnud kohalike huve, on ühe linnapea absoluutne kohus," ütles ta.

Kallase sõnul on oluline ka uuringute läbiviimine. "Ma arvan, et oluline on see, et uuritakse, kas see tehas sinna sobib, kuidas ta mõjub ümbruskonnale," lausus Kallas veel.

Helir-Valdor Seeder ütles eelmisel nädalal ERR-ile, et IRL-i eestseisus teeb valitsusele ettepaneku kaaluda alternatiivseid lahendusi Tartu piirkonda plaanitava tselluloositehase praegusele eriplaneeringule.

Ka sotside esimees Jevgeni Ossinovski teatas, et sotsiaaldemokraadid pole tehase ehitust Tartu lähistele kunagi toetanud ja asjaolusid peaks tõepoolest valitsuse tasandil arutama.

Peaminister Jüri Ratase sõnul arutatakse eriplaneeringut sellel nädalal valitsuskabinetis.

Tselluloositehast kavandavad Est-Fori juhatuse liikmed Aadu Polli ja Margus Kohava pakkusid esmaspäeval välja, et tehase võiks rajada Tabivere lähistele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: